Γνώρισε την ήττα απο το Ρέθυμνο BC

Για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ των ανδρών, η Ακαδημία Ρεθύμνου υποδέχτηκε το Ρέθυμνο BC και γνώρισε την ήττα με 50-94. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία με τα θύματα των τέμπη. Στον αγώνα η Ακαδημία μας έκανε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο, αφού το Ρέθυμνο BC μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με 3 εύστοχα τρίποντα στην αρχή του αγώνα προηγήθηκε με 1-9. Δυστυχώς ούτε η συνέχεια ήταν καλύτερη αφού με εξαιρετική ευστοχία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με 4-17, ενώ το δεκάλεπτο να έκλεισε στο 11-32. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική στην επίθεση η διαφορά παρέμενε δηψία (18-36) αλλά με την αστοχία των παικτών μας να παραμένει σε αντίθεση με το Ρέθυμνο BC που ευστοχούσε με μεγάλη ευκολία και απέναντι σε καλές άμυνες και με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-45. Στο 3ο δεκάλεπτο το ίδιο έργο συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με καλά νούμερα και την διαφορά να ανεβαίνει (29-57) και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 35-69. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και έτσι δόθηκε χρόνος και σε παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής αλλά και στους νέους μας που ήταν αποστολή και τελικά το σκορ να σταματάει στο 50-94.

Read more »

Τα έδωσε όλα για την ανατροπή αλλά δεν απέφυγε την ήττα

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι για την 9η αγωνιστική που ήταν εξ αναβολής και διεξήχθη σήμερα, η Ακαδημία μας πήγε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή αλλά τελικά έμεινε στη μέση η δουλειά και έχασε απο τον Ηρόδοτο εκτός έδρας με 73-69. Απο το πρώτο δεκάλεπτο η Ακαδημία έδειξε ότι πήγε στην Αλικαρνασσό για τη νίκη και με ομαδικότητα στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με έναν πόντο (21-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε, με αποτέλεσμα να σκοράρουμε μόλις 13 πόντους ενώ η άμυνα δέχτηκε 17, με αποτέλεσμα να χάνουμε στο ημίχρονο με 3 πόντους (38-35). Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο μας και ουσιαστικά εκείνου που έκρινε τον αγώνα υπερ των γηπεδούχων οι οποίοι σκόραραν με μεγαλύτερη άνεση απο ότι στο πρώτο ημίχρονο και εξασφάλισαν με την λήξη του δεκαλέπτου μια δηψία διαφορά (62-49). Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν για να πετύχουν την μεγάλη ανατρόπη και συγκεκριμένα ο Τερζάκης ο οποίος πέτυχε τους 10 πόντους απο τους 12 συνολικά στην τελευταία περίοδο με 2 τρίποντα, και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα όλων των παικτών πήγαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι αλλά η κούραση και ο χρόνος ήταν εναντίον μας με αποτέλεσμα η δουλειά να μείνει στην μέση και να έρθει η ήττα με 73-69.

Read more »

Πέρασε μέσα απο τα Χανιά η Ακαδημία μας

Μια μεγάλη απο ψυχολογικής απόψεως νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία και επικράτησε του Χανιά BC με 48-54 και συνεχίζει να κυνηγάει τις πιθανότητες της για την 4αδα του πρωταθλήματος.   Η Ακαδημία BC θέλει να εκφράσει τις ευχαρηστήριες της τόσο προς το σωματείο Χανιά ΒC όσο και στο πρόεδρο της ομάδας Στέργιο Κοπτερίδης για την άψογη φιλοξενία που της παρείχε αλλά και για την εξυπηρέτηση που πρόσφεραν στην ομάδα μας. Στον αγώνα η Ακαδημία μας δεν ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (17-10) με τον Μαύρο απο τους γηπεδούχους με 8 πόντους να κάνει μεγάλη ζημιά αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 10-20 περάσαμε με +3 μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (27-30) με τον Τερζάκη να πετυχαίνει 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό και να αλλάζει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν αφού κάθε μία ομάδα πέτυχε μόλις 6 πόντους και η ομάδα μας συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 33-36. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο όπου η ψυχραιμία των παικτών μας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρουμε την μεγάλη νίκη, όπως και ένα κρίσιμο τρίποντο του Δουλγεράκη προς το τέλος.