Ακαδημίες ΕΦΗΒΙΚΟ

Αθλητές ηλικίας 16-18 ετών

Πήγαν για την ανατροπή αλλά δεν την πέτυχαν οι Έφηβοι

Την ήττα γνώρισαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο " Μελίνα Μερκούρη" οι Έφηβοι μας οι οποίοι αν και πάλεψαν στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν με 55-62 από την Πεδιάδα.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την εκτός έδρας νίκη, εξαιτίας του πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου που πραγματοποίησαν. Σε εκείνο το σημείο έτρεξαν πολύ στην επίθεση με γρήγορο ρυθμό και έκλεισαν το Α Δεκάλεπτο (10-21) με διψήφια διαφορά, ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 24-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας μπήκαν πιο δυνατά και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα μας και έτσι η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (41-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο αν και το παλέψαμε δεν καταφέραμε να πάρουμε περισσότερα από το παιχνίδι και το 55-62 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεοδωρής με 15 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Καψαλάκης 14 και Γεραναστάσης 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-21,24-41, 41-51, 55- 62

Ακαδημία BC ( Καίσαρης): Γεραναστάσης 12(1), Θεοδωρής 15, Χανιωτάκης 6(1), Βανταράκης, Σηφακάκης, Βιγδινάκης, Μπικάκης, Καψαλάκης 14, Σαμιώτης 2, Σκανδαλάκης 6

Η μεγάλη ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε

Μια μεγάλη ανατροπή πήγαν να πετύχουν οι Έφηβοι μας κόντρα σε εκείνους του Ηροδότου αλλά δυστυχώς αυτή δεν ολοκληρώθηκε και έτσι γνωρίσαμε την ήττα με 58-53.

Το παιχνίδι από την αρχή έλεγχαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι και πήραν ένα καλό προβάδισμα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου (16-9), ενώ στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-25.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν όπως και τα προηγούμενα αλλά στο 4ο προσπαθήσαμε να γυρίσουμε και να πάρουμε τον αγώνα. Σε εκείνο το δεκάλεπτο η άμυνα μας δυνάμωσε και με ένα επιμέρους σκορ 8-21 και τον Βιγδινάκη να πετυχαίνει 9 πόντους σε εκείνο το διάστημα πήγαμε να το γυρίσουμε αλλά δυστυχώς στο τέλος έμεινε ένα αίσθημα ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 40-23, 50-32, 58-53

Ακαδημία BC ( Καίσαρης): Γεραναστάσης 4, Θεοδωρής 15(1), Βανταράκης 8, Χανιωτάκης 2, Σηφακάκης, Βιγδινάκης 11(1), Καψαλάκης 9, Σαμιωτης, Σκανδαλάκης 6

Δεν τα κατάφερε κόντρα στο ανώτερο Ηράκλειο

Το Ηράκλειο υποδέχτηκε η ομάδα των εφήβων μας από το οποίο γνώρισε την ήττα με 52-80 στο κλειστό γυμναστήριο " Μελίνα Μερκούρη".

Από την πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι υπέβαλαν έναν γρήγορο ρυθμό στον οποίο δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-28, ενώ το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο και έκλεισε με 35-54.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας έπαιξαν καλύτερη άμυνα αλλά και πάλι η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και μάλιστα αυξήθηκε σε 43-73.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 52-80 ήρθε δίκαια.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους, όπως και στην αντίπαλη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 35-54, 43-73, 52-80

Ακαδημία ( Καίσαρης): Γιοβάνοβιτς 5(1), Γεραναστάσης 8, Θεοδωρής 8(1), Βανταράκης 4, Χανιωτάκης 2, Σηφακάκης, Βιγδινάκης 6, Μπικάκης, Καψαλάκης 4, Σαμιώτης, Σκανδαλάκης 15

Έμειναν από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν οι έφηβοι μας

Πλήρωσαν τα λάθη του δευτέρου ημιχρόνου και έχασαν οι έφηβοι μας

Αν και θα μπορούσαν να κερδίσουν μέσα στα Χανιά τον Κύδων2, η εφηβική μας ομάδα έχασε εν τέλει με 68-56, πληρώνοντας το δεύτερο ημίχρονο της.

Συγκεκριμένα σε όλο το πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αφού προηγήθηκε στο τέλος του με 27-30, με τους Καψαλάκη και Σκανδαλάκη να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Στο 3ο δεκάλεπτο χάσαμε το προβάδισμα μας με 2 πόντους (47-45) αφού βρήκαν σκοράρισμα και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί δυστυχώς οι παίκτες μας έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να γίνει ένα σερί (22-11) και να χάσουμε τον αγώνα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά όπως και στην αντίπαλη ομάδα για τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 27-30, 46-45, 68-56

Ακαδημία BC( Καίσαρης): Γιοβάνοβιτς 11(1), Γεραναστάσης 3, Δεβεράκης, Θεοδωρής 4, Βανταράκης 6(1), Σηφακάκης 2, Βιγδινάκης 2, Καψαλάκης 11, Σαμιώτης 8, Σκανδαλάκης 9

Συνεχίζουν τις νίκες οι έφηβοι μας

2/2 αυτό το Σαββατοκύριακο για τα αγωνιστικά μας τμήματα, μιας και μετά τους παίδες προχθές, οι έφηβοι μας επιβλήθηκαν χθες βράδυ στο Μελινα Μερκούρη των Χανίων ΒC με 63-39(24-24) για την 16η αγωνιστική, πετυχαίνοντας παράλληλα την 3η συνεχόμενη νίκη τους.

Οι παίκτες του Θοδωρή Καίσαρη μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-14 στο τέλος του δεκαλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρόλο που είχαμε σωστές επιλογές στην επίθεση χωρίς όμως να είμαστε εύστοχοι σε αρκετά ελεύθερα σουτ παίζοντας παράλληλα αρκετά καλή άμυνα, βρεθήκαμε ισόπαλοι 24-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ , γυρνώντας εξαιρετικά την μπάλα σε πολλές περιπτώσεις και βρίσκοντας 4 συνεχόμενα τρίποντα με Καψαλακη, Θεοδωρη και Γερανασταση(2) ανεβάζοντας παράλληλα κατακόρυφα την απόδοσή μας στην άμυνα, εκτοξευσαμε την διαφορά στους 17 πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα παιδιά συνέχισαν την καλή απόδοση που είχαν και μάλιστα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά,βρίσκοντας έτσι την ευκαιρία ο προπονητής μας να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες, φτάνοντας έτσι στην νίκη με 63-39.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, όπως και στον αντίπαλο μας και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 24-24, 46-29, 64-39

ΑΚΑΔΗΜΙΑ B.C.( Καίσαρης):

Γεραναστάσης Χ.19 (4), Θοδωρής Ν. 3 (1), Πατένας Χ., 2, Βανταράκης Ι. 10, Βιγδινάκης Ι. 2, Καψαλάκης Π. 15 (1), Σηφακάκης Ε. , Γιοβάνοβιτς Ε., Δεβεράκης Γ., Χανιωτάκης Κ.,Σαμιώτης Π. 7, Καβούνης Γ.

ΧΑΝΙΑ B.C.(Κατσουλάκης):

Τσαγράκης Γ., Ματσαμάκης Π. , Σιρανίδης Χ. 3, Λεβεντάκης Α. 7 (1), Λεβεντάκης Μ. 6, Γιαννάκης Μ., Μαυρογένης Μ. Παπαδάκης Α. 23, Πετμεζάς Κ., Μπούχλης Π., Μαρινάκης Γ.

Γίγαντας Σκανδαλάκης, δαιμόνιος Βανταράκης κουβάλησαν την ομάδα στις πλάτες τους

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο για τους εφήβους μας στο νομό Ηρακλείου μιας και μετά τη χθεσινή νίκη επί της ΟΑΣΗΣ στο αναβληθέν παιχνίδι της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου, ήρθε και η σημερινή νίκη επί της Αναγέννησης Αρκαλοχωρίου με 40-58(24-24) για την 15η αγωνιστική του δεύτερου γύρου κάνοντας έτσι ένα άτυπο 2/2.

Συγκλονιστική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο από όλη την ομάδα η οποία κράτησε χαμηλά στο σκορ την Αναγέννηση.

Παρόλο που ξεκινήσαμε λίγο μουδιασμενα (6-2) γρήγορα ανακτήσαμε το προβάδισμα πηγαίνοντας μπροστά με 12-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με καμιά από τις ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων με αποτέλεσμα να πάμε ισόπαλοι στα αποδυτήρια (24-24).

Στην τρίτη περίοδο, παίζοντας ακόμα καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση με την κατακόρυφη άνοδο του Σκανδαλακη, εδραιωσαμε ένα προβάδισμα 8-12 πόντων προηγούμενοι με 34-43 στην λήξη της.

Στην τελευταία περίοδο συνεχίζοντας την πολύ καλή άμυνα μας , μεγαλώσαμε ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντας άνετα στο τελικό 40-58.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την απόδοση τους όπως και στην γηπεδούχο ομάδα για την προσπάθεια της.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-24, 34-43, 40-58

Αναγέννηση(Δραγάζης): Κολοκοτρώνης 9, Μορφιαδάκης 3(1),Λαμπράκης 2, Γκιαουράκης, Μανουράς Γ. ,Π λευράκης 21,Μαργαριτάκης,Βελεγράκης, Μαρκογιαννάκης, Σκορδιλάκης, Φραγκιουδάκης 2, Γκιουλ Μιχάλης 3

Ακαδημία(Καίσαρης): Γεραναστάσης 8(1), Λιουδάκης, Χανιωτάκης Κ. 4, Βανταράκης 6, Βιγδινάκης 6 ,Καψαλάκης 11, Πατενάς, Σαμιώτης 2, Σκανδαλάκης 21, Χανιωτάκης Γ.

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους εφήβους μας

Σε καταπληκτική μέρα βρέθηκαν οι έφηβοι μας στον σημερινό αγώνα κόντρα στην ΟΑΣΗ, και πανηγύρισαν τη νίκη με το εντυπωσιακό 26-68.

Ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν γερά οι βάσεις για τη νίκη, με τους παίκτες μας να παίρνουν διψήφια διαφορά (6-18) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 12-34.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες μας να το διασκεδάζουν και να απολαμβάνουν κάθε λεπτό της αναμέτρησης με το τελικό 26-68 να μαρτυρά και ολοκληρωτική μας εμφάνιση.

Όλοι μας οι παίκτες σκόραραν, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βιγδινάκης με 16 πόντους.

Η μεγάλη έκπληξη της αναμέτρησης  ήταν ο μικρός Γιάννης Χανιωτάκης, ο οποίος αγωνίζεται στο τμήμα των Παμπαίδων μας και σήμερα αγωνίστηκε με το εφηβικό τμήμα, πετυχαίνοντας μάλιστα τους πρώτους του πόντους. Είμαστε σίγουροι ότι θα υπάρξει και συνέχεια και θα έρθουν ακόμα περισσότεροι πόντοι με την ομάδα μας!

Τα δεκάλεπτα 6-18, 12-34, 16-51, 26-68

ΟΑΣΗ(Περισυνάκης):Γλύνας, Τζωρμπατζάκης, Δασκαλάκης, Κωνσταντινίδης 5, Σαρίκας 9, Νεαμονιτάκης 3(1), Καστανίδης 3(1), Κουδουνάς 6

Ακαδημία BC(Καίσαρης):

Γεραναστάσης 4, Λιουδάκης 4, Χανιωτάκης Κ. 9(1), Βανταράκης 6(1), Βιγδινάκης 16, Καψαλάκης 12, Πατενάς 4, Σαμιώτης 4, Σκανδαλάκης 5, Χανιωτάκης Γ. 4

Δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Αγ. Νικόλαο οι έφηβοι μας

Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι μας κόντρα σε εκείνους του Αγίου Νικολάου αφού γνώρισαν την ήττα με 47-57 στο κλειστό γυμναστήριο Περιβολίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καταφέραμε και κρατήσαμε χαμηλά σε παραγωγικότητα τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν 15 πόντους αλλά ταυτόχρονα η επίθεση μας ήταν εξίσου σε χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να λήξει με 9-15.

Από το 2ο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτες του Αγίου Νικολάου πάτησαν το γκάζι και δεν καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι, αφού το 24-39 του ημιχρόνου έγινε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου 33-53.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Θοδωρή Καίσαρη δεν παράτησαν τον αγώνα και στο τέλος κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο τελικό 47-57.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 24- 39, 33-53, 47- 57

Ακαδημία(Καίσαρης):

Γιοβάνοβιτς,Γεραναστασης 12(2), Λιουδάκης, Χανιωτάκης 14(1),Βανταράκης, Σηφακάκης, Καβούνης, Βιγδινάκης, Καψαλάκης 8(1), Πατενάς, Σαμιώτης, Σκανδαλάκης 13

Άγιος Νικόλαος(Μουλιανιτάκης):

Μουλιανιτάκης 17(3), Τζώρτζης 14, Σταμπουλής 4, Κεφαλούκος, Νεραντζούλης, Σκουλικάρης, Σηφάκης 2, Γιαχνάκης 16(1),Τσαρούχας, Λουκάκης 4

Παραδόθηκαν από νωρίς στον ΟΑΧ οι έφηβοι μας

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των εφήβων μας από την αντίστοιχη του Ο.Α. Χανίων με 19-69 στο κλειστό γυμναστήριο Περιβολίων.

Ουσιαστικά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν μπήκαμε στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν και να κλείνουν το ημίχρονο με 6-29.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και το τελικό 19-69 ήρθε απολύτως δίκαια.

Τα δεκάλεπτα: 1-17, 6-29, 13-48, 19-69

Γεραναστάσης 8(1), Λιουδάκης, Χανιωτάκης, Βανταράκης 3, Σηφακάκης, Βιγδινάκης 6, Μπικάκης, Καψαλάκης Π. 2, Πατενάς, Σαμιώτης, Σκανδαλάκης

Ανταγωνιστικοί οι έφηβοι μας κόντρα στη Μεσσαρά

Ανταγωνιστικοί ήταν οι έφηβοι μας κόντρα στη Μεσσαρά για το πρωτάθλημα Εφήβων Β αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 55-67.

Η ομάδα ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχοντας επιστροφές κάποιων παικτών από τραυματισμούς, είχαμε πολύ καλή εικόνα.

Παρόλα αυτά οι αντίπαλοι μας υπερτερούσαν κυρίως στη δύναμη σε σχέση με τα δικούς μας αθλητές και αυτός ήταν ο λόγος που είχαν συνεχώς το προβάδισμα. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας ήταν οι Γεραναστάσης, Καψαλάκης και Σκανδαλάκης με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 25-34, 41-51, 55-67

Ακαδημία BC( Καίσαρης):Γεραναστάσης 12(1), Λιουδάκης, Πατενάς, Χανιωτάκης 2,Βανταράκης 7(1), Σηφακάκης, Βιγδινάκης 10, Καψαλάκης 12, Μπικάκης, Σαμιώτης, Σκανδαλάκης 12,

.

Ήττα για τους εφήβους με αρκετές απουσίες

Για άλλη μια φορά αγωνιστήκαμε με 5 απουσίες βασικών παικτών και ως φυσικό επακόλουθο ήρθε η ήττα από την πολύ αξιόλογη ομάδα της Πεδιάδας με 70-41.

Ουσιαστικά ο αγώναςκρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά (27-15) και δεν την έχασαν ποτέ αφού επέβαλαν τον ρυθμο τους και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε την διαφορά.

Το τελικό σκορ ήταν 70-41 και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την προσπάθεια όπως και στον αντίπαλο για την δίκαιη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 41-23, 55-32, 70-41

Πεδιάδα (Κριμίλης)

Φουκαράκης 8(1),Παπαδάκης 8, Τερζάκης Μ. 2, Σφακιανάκης 2, Φαρίμα 8(1), Τερζάκης Ελ. 2 ,Ζεφι 9(1),

Λεονταρακης 12, Κρητικακης 13, Φανουράκης 16, Ρότσι 2

Ακαδημία (Καίσαρης)

Γεραναστάσης 3,Λιουδάκης 3(1),Βανταράκης 4,Καβούνης,

Βιγδινάκης 6,Καψαλάκης 17,Μπικάκης 6(1),Σηφακάκης, Πατενάς 2

Πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονο οι Έφηβοι μας

Αν και έκαναν μια γενναία προσπάθεια ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου κατάφεραν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να μειώσουν στο καλάθι, δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Ηρόδοτο 2 όπου και γνώρισαν την ήττα με 47-54.

Ουσιαστικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο κυνηγούσαμε στο σκορ αφού η επίθεση μας παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα αν και στην άμυνα βγάζαμε ενέργεια.

Ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο όπου και τρέξαμε ένα σερί 22-10 μας έδωσε τη δυνατότητα να μειώσουμε στο καλάθι με έναν εξαιρετικό Καψαλάκη ο οποίος σημείωσε 11 πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Δυστυχώς στο τελευταίο δεκάλεπτο κάποιες λεπτομέρειες μας στέρησαν τη νίκη αλλά όλα τα παιδιά στο τέλος πήραν ένα μεγάλο μπράβο.

Τα δεκάλεπτα: 5-12, 13-27, 35-37, 47- 54

Ακαδημία ( Καίσαρης):

Γεραναστάσης 10(1), Λιουδάκης, Χανιωτάκης, Βανταράκης 4, Πατενάς, Βιγδινάκης 11(1), Καψαλάκης 19, Μπικάκης 3, Σηφακάκης

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΦΗΒΙΚΟ- ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Στις ακαδημίες Εφηβικού συμμετέχουν παιδιά ηλικίας από 16 έως 18 ετών.

Αγωνιστικοί στόχοι:

Στόχος είναι η προώθηση και η αφομοίωση όσο περισσοτέρων αθλητών είναι εφικτό στην πρώτη ομάδα, ώστε τελειώνοντας το σχολείο τους να παραμείνουν στην πόλη μας και να είναι στο μέλλον ενεργά μέλη της αντρικής μας ομάδας.

Λύγισαν από τις απουσίες οι έφηβοι μας

Παρά τις απουσίες αφού παραταχθήκαμε στον αγώνα με το Ηράκλειο2 με μόλις 7 παίκτες σήμερα,  τα παιδιά κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια  απέναντι στην εκ των πρωτοπόρων ομάδα του Ηρακλείου 2.και παρά την ήττα μας με 89-58 τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα σε πολλά σημεία του παιχνιδιού.

Στον αγώνα ξεκινήσαμε αρκετά σφιγμένα το παιχνίδι με την πάροδο του χρόνου και ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο, όπου κάναμε το καλύτερο μας επιθετικά δεκάλεπτο , πήγαμε πίσω στο ημίχρονο με 46-32 με αρκετά καλή εμφάνιση παρόλο τα αρκετά λάθη που είχαμε κάνει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι μπήκαν πολύ δυνατά και καθάρισαν οριστικά το παιχνίδι φτάνοντας στο τελικό αποτέλεσμα. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και την εμφάνιση τους!

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 46-32, 71-42, 89-58

Ακαδημία BC ( Καίσαρης): Γεραναστάσης 10(1), Βανταράκης 3(1), Πατενάς, Βιγδινάκης 13(1), Καψαλάκης 18(1), Λιουδάκης, Σκανδαλάκης 14

Επέστρεψαν στις νίκες οι Έφηβοι μας οι οποίοι και επικράτησαν με 81-61 του Κύδων2 στο "Μελίνα Μερκούρη" για        την 6η αγωνιστική των Εφήβων Β.

Από την αρχή δείξαμε ότι θέλουμε τον αγώνα και ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τον ρυθμό προηγηθήκαμε με 16-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και η διαφορά άνοιξε έως το 31-16. Στη συνέχεια δεχτήκαμε ένα σερί 16-2 και πήγαμε στα αποδυτήρια στο +1(33-32).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Καίσαρη κράτησαν σταθερά το προβάδισμα από 4-8 πόντους κλείνοντας στο 56-50.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με πιεστικές άμυνες και κλεψίματα η διαφορά άνοιξε φτάνοντας στο τελικό 81-61

Τα Δεκάλεπτα 16-12, 33-32, 56-50 81-61

Γεραναστάσης 20(4), Καβούνης, Θεοδωρής 13(1), Χανιωτάκης 6,Βανταράκης 10,Λιουδάκης 2, Πατενάς,
Βιγδινάκης 6, Καψαλάκης 12,Μπικάκης 4, Σηφακάκης,
Σκανδαλάκης 8

Κύδων 2(Κωνσταντουδάκης):
Σαλβαράκης, Σκόδρας 10(1), Τσιβολές 1,Σαψαλάκης, Νικολακάκης 13(1),Φαληδέας 2,Νταγάκης Ν. 2, Αλυγιζάκης 3,Βεντούρης 4, Γλυνιδάκης 3,Νταγάκης Ε. 22(2), Γκέκος 1

Ήττα στα Χανιά για τους εφήβους μας

Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι μας οι οποίοι έχασαν χθες από τα Χανιά BC με 58-42.

Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο εκεί που η διαφορά άνοιξε και πήρε διψήφια διαφορά, παρόλο που στα υπόλοιπα 3 δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό με αποτέλεσμα να κλείσει με 20-15 και τους παίκτες να είναι κοντά στο σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολα καλάθια και άνοιξαν τη διαφορά, ενώ τίποτα δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο με το 58-42 να αφήνει μια μικρή πικρία στους παίκτες μας που θα μπορούσαν να είχαν διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για την Ακαδημία ήταν ο Θεοδωρής με 13 πόντους, ενώ από κοντά ήταν ο Γεραναστάσης με 9.

Τα δεκάλεπτα 10-06, 20-15,  44-29, 58-42