ΠΑΙΔΙΚΟ

Επέστρεψαν με τη νίκη από το Ηράκλειο οι παίδες μας

Με νέα νίκη, παρόλο τις απουσίες, συνέχισαν την πορεία τους οι παίδες μας μιας και χθες βράδυ επιβλήθηκαν εκτός έδρας του ΟΦΗ 2 με 37-45(16-26) για την 15η αγωνιστική του α' ομίλου της β' κατηγορίας συνεχίζοντας έτσι να καταλαμβάνουν την 2η θέση στον όμιλο πίσω από το πρωτοπόρο Ρέθυμνο Cretan Kings.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε αφήσει την αντίπαλη ομάδα για 7 λεπτά χωρίς πόντο χωρίς όμως να το εκμεταλλευτούμε στο μέγιστο μιας και προηγηθηκαμε με 8-0 ενώ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη η διαφορά μας. Στο τελευταίο τριλεπτο της περιόδου όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και σε συνδυασμό με την αστοχία μας από τις βολές των φάουλ, ισοφαριστηκαμε σε 8-8 με τη λήξη της.

Ο ΟΦΗ πέρασε και μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου(10-8) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας βρήκε πάλι τα πατήματα της με αποτέλεσμα να πάμε μπροστά στο ημίχρονο με 16-26.

Με την φόρα που είχαμε από το δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκαμε και στο τρίτο φτάνοντας στο 16-30 αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας κόλλησε στην επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχουμε μόλις ένα καλάθι με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο 27-32 με την λήξη του δεκαλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, μπήκαμε πάλι δυνατά , σταθεροποιωντας την διαφορά μεταξύ 7 και 12 πόντων για να φτάσουμε σχετικά εύκολα στο τελικό 37-45.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και την νίκη καθώς και στην αντίπαλη ομάδα για το πολύ ωραίο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα:  8-8, 16-26, 27-32, 37-45

ΟΦΗ 2(Βεργετάκης):

Πολυχρονάκης3(1),Βαρδιάμπασης3(1),Παπαδάτος, Μπριτζολάκης 5,Βασιλειάδης,Καραγιαννάκης 9(1),Σταυρακάκης 6(2),Μαγγανάς,Ξαγοράκης 1,Μαθιουδάκης,Δαφέρμος, Κίτσος 10

Ακαδημία(Καίσαρης):

Μανιατάκης 6,Γιοβάνοβιτς 14(2),Παλτατσίδης,  Βανταράκης 6,Δρουδάκης,Μπικάκης,Καψαλάκης 12,Δαφέρμος,Γεραναστάσης 7(1)

Συνεχίζουν ανοδικά οι παίδες μας

Συνέχισαν την ανοδική τους πορεία οι παίδες μας μιας και στο ντερμπι με το Ακρωτήρι επικράτησαν με 67-46(34-24) σκαρφαλώνοντας μόνοι στην 2η θέση του Α ομίλου της Β παίδων, υπερκαλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου σε περίπτωση πιθανής ισοβαθμίας.

Οι παίδες μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων 13-4 για να πάμε προηγούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλεπτου με 13-7.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλεπτου ισοφαρίζοντας σε 15-15 αλλά από εκεί και πέρα με άξονες τους Γεραναστάση και Γιοβάνοβιτς ανεβάσαμε την αποδοση μας και πήγαμε μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 34-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με κεκτημένη πλέον ταχύτητα ανεβάσαμε την διαφορά στους 17 πόντους (52-35) και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαμε την ευκαιρία να βγάλουμε πολύ ωραίες φάσεις και να χρησιμοποιηθούν όλα τα παιδιά φτάνοντας στο τελικό 67-46.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά όπως και στην αντίπαλη ομάδα για την προσπάθεια της.

Ακαδημία - Ακρωτήρι 67-46(34-24)

Δεκάλεπτα: 13-7, 21-17, 18-11, 15-11

Μανιατάκης 3 ,Γιοβάνοβιτς 10, Βιγδινάκης 12(2), Παλτατσίδης 1, Βανταράκης 6, Δρουδάκης, Μπικάκης, Καψαλάκης 12, Δαφέρμος 2, Γεραναστάσης 21(2), Καρουζάκης, Σαπουντζής

Ακρωτήρι (Αζας):

Ροκάκης, Γαλανάκης 8, Τομαράς 2, Συκαλιαά 6,                        Συντζανάκης 9(1), Ανέστης 10, Μήνας, Πετράκης, Παπαμιχαήλ 8(1), Γαραντωνάκης 3(1)

Δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο αλλά κέρδισαν οι παίδες μας

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ χωρίς όμως να είμαστε σταθεροί καλοί με αποτέλεσμα να είμαστε στο ημίχρονο μπροστά με 31-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάσαμε πολύ την πίεση μας στην άμυνα κάνοντας αρκετά κλεψίματα καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι από το τέλος της περιόδου. (40-59)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατήσαμε την διαφορά και δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλα τα παιδιά.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 26-31, 40- 60,  58-76

Πλατανιάς(Παπαδοκωνσταντακης)

Μαθιουδάκης,Καλατζάκης,Σταυρακαρας 11(1),Λιονάκης 7,

Λιόλιος 9(1),Φραγάκης 19,Κωνσταντινίδης Ζάγαρης 12

Μανιατάκης 2, Γιοβάνοβιτς 18(2),Βιγδινάκης 16,

Παλτατσίδης, Βανταράκης 8,Δρουδάκης,Θυμιατζής, Καψαλάκης 14,Δαφέρμος 2

Γεραναστάσης 9(1),Τσίκινας,Σαπουντζής 7(1)

Δεν δυσκολεύτηκαν οι παίδες μας

Εύκολα επικράτησαν οι παίδες μας του Τάνος Αποκορώνου χθες στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" με 58-39.

Από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη αφού με καλή άμυνα αλλά και καλή κυκλοφορία στην επίθεση πήραμε μια διαφορά 8 πόντων (18-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση ήταν ακόμα καλύτερη με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 40-20.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι το τελικό 58-39 ήρθε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 40-20, 51-30, 58-39

Μανιατάκης 6,Γιοβάνοβιτς 12(1),Βιγδινακης 6,Παλτατσίδης, Βανταράκης 10(2),Δρουδάκης 4,

Καψαλάκης 10,Δαφέρμος,Γεραναστάσης 4, Τσίκινας,

Καρουζάκης, Σαπουντζής 6,

Ήττα σαν... νίκη

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, οι παίδες μας λύγισαν στο τέλος από το πρωτοπόρο και αήττητο ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.

Η ομάδα μας ξεκίνησε μένοντας πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, έφτασε να μειώσει στον πόντο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 24-23.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλεπτου, εκμεταλλευόμενη το momentum που είχε, πέρασε και μπροστά με 24-25 αλλά κάποια εύκολα και αβίαστα λάθη και η αστοχία μας από την γραμμή των βολών, μας έφεραν πίσω στο σκορ με 35-28 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με έναν εκπληκτικό Γερανασταση που πέτυχε τρία τρίποντα, κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι 42-42 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο και ένα καλάθι ακόμα από τα αδέρφια Παπαδογιαννακη έδωσαν αέρα 5 πόντων(47-42), το οποίο με πολύ δυσκολία κράτησαν οι γηπεδούχοι ως τη λήξη του παιχνιδιού.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα μας, όπως και στο ΡΈΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS για τη νίκη και τη βέβαιη άνοδο τους στην Α' κατηγορία παίδων.

Επόμενος αντίπαλος για τους παίδες μας, το Σάββατο με τον Τανο Αποκορώνου.

Τα δεκάλεπτα: 16-09, 24-23, 35-28, 55-46

ΑΓΟΡ(Κουμουλος): Γκογκίτσας 9 ,Σωπασουδάκης 2, Παπαδογιαννάκης Χ. 6, Χατζηιωαννίδης, Βαρδάκης 8,

Παπαδογιαννάκης Π. 11(3), Τζιμόπουλος, Μανετάκης 9(1),

Λιαρέλης, Μυστράκης 8, Μελιδονιώτης 2, Βάμβακας

Ακαδημία BC(Καίσαρης): Μανιατάκης, Γιοβάνοβιτς 2, Βιγδινάκης 5, Παλτατσίδης, Βανταράκης, Δρουδάκης, Μπικάκης 4, Καψαλάκης 11, Δαφέρμος, Γεραναστάσης 24(4),Τσίκινας, Σαπουντζής

Άλλο ένα "διπλό" για τους παίδες μας

Με άλλη μια εκτός έδρας νίκη επέστρεψαν οι παίδες μας οι οποίοι και επικράτησαν του ΟΦΣΧ στ γήπεδο Κλαδισου με 50-53.

Η Ακαδημία ξεκίνησε πολύ νωχελικα το παιχνίδι μένοντας πίσω με 8 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο (18-10), αλλά στη δεύτερη περίοδο μπορεί να σφίξαμε πολύ την άμυνα αλλά τα πολλά εύκολα χαμένα layup μας, περιόρισαν τη διαφορά μόνο μέχρι τους τρεις πόντους στο πρώτο ημίχρονο(23-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο πηγαίναμε πόντο πόντο και ξεφύγαμε στις αρχές του τελευταίου δεκαλεπτου μέχρι και 8 πόντους κρατώντας δύσκολα τη νίκη μιας και η διαφορά με τη λήξη μειώθηκε στους τρεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 23-20, 37-37, 50-53

ΟΦΣΧ(Λουκάκης):Μουχαμεται 3(1),Μπροκαλάκης 3(1),Πατιαλιάκας 15,Χουρδάκης,Γαλανάκης 16(3),Σκιαδόπουλος 1,Φαληδέας 3,Καλύβας 2,Χαριτάκης 7

Ακαδημία (Καίσαρης): Μανιατάκης 3,Βιγδινάκης 8,Παλτατσίδης,Βανταρακης 5,Δρουδάκης,Μπικάκης 8,Καψαλάκης 21,Δαφέρμος,Γεραναστάσης 8,Τσίκινας, Καρουζάκης, Σαπουντζής

Συνεχίζουν απτόητοι οι παίδες μας

Από νίκη σε νίκη συνεχίσουν οι παίδες μας οι οποίοι νίκησαν στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη " το Ρέθυμνο BC 2 με 55-42.

Οι παίδες μας μπήκαν λίγο αγχωμένοι και έκαναν κάποια λάθη στην επίθεση στην αρχή αλλά με την καλή τους άμυνα ξεκίνησαν να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση με το Α' δεκάλεπτο να να κλείνει με 19-8.

Στο Β' δεκάλεπτο η επίθεση κόλλησε αφού βιαζόμασταν να βγούμε στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να υποπεσουμε σε πολλά λάθη αλλά η διαφορά αυξήθηκε στο +12 στο τέλος του ημιχρόνου (28-16).

Το 3ο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά αφού η ομάδα του Ρέθυμνο ΒC ήταν εύστοχη από το τρίποντο και η διαφορά έπεσε στους 5 (32-37). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ακαδημία πάτησε το "γκάζι ", άνοιξε τον ρυθμό στην επίθεση με πολλά καλάθια και φάουλ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16(45-29) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το 55-42 να σφραγίζει την καλή εμφάνιση της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 28-16, 45-29, 55-42

Ακαδημία BC( Καίσαρης): Βιγδινάκης 5, Μανιατάκης 1 Παλτατσίδης 2, Βανταράκης 13, Δρουδάκης 3, Μπικάκης 1, Καψαλάκης Π. 13, Δαφέρμος, Γεραναστάσης 9, Θυμιατζής, Καρουζάκης, Σαπουντζής 8

Ρέθυμνο BC 2( Μιχαλάκης): Λίκα 6, Κατσιμάρης 3(1), Πλευράκης, Φραττής 4, Νησωτάκης, Σταυράκης, Ανωμεριανάκης 4, Φραντζέκ, Πεδιώτης 6, Παπαδόπουλος 2, Καμηλάκης , Μιχαλάκης 17(3)

Απίθανοι παίδες στα Χανιά

Με μια πειστική εμφάνιση οι παίδες μας γύρισαν με το διπλό από τα Χανιά, κόντρα στα Χανιά BC με 37-74.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλό σε σκορ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η ομάδα μας άνοιξε τον ρυθμό, σκόραρε και πήρε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (14-37).

Στη συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε με το τελικό 37-74 να δηλώνει την πολύ καλή εμφάνιση των παικτών μας.

Όλοι οι παίκτες που ήταν στην αποστολή αγωνίστηκαν και σκόραραν.

Τα δεκάλεπτα: 5-13, 14-37, 22-54, 37-74

Ακαδημία BC( Καίσαρης):

Μανιατάκης 8, Βιγδινάκης 19, Βανταράκης 13, Δρουδάκης 2, Μπικάκης 3, Γιαννακάκης 4, Καψαλάκης 10(1), Δαφέρμος 2, Γεραναστάσης 3, Τσίκινας 4, Καρουζάκης 4, Σαπουντζής 2

Έπαιξαν έξυπνα και πήραν τη νίκη οι παίδες μας

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι παίδες μας οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 62-57 επί του ΟΦΗ 2.

Οι αντίπαλοι μας ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και εκμεταλλεύθηκαν και τα αρκετά εύκολα καλάθια που χάσαμε κ με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-21. Ίδια εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλεπτου με την ομάδα του ΟΦΗ να πήγαινε το σκορ στο 15-27. Σε εκείνο το σημείο ανεβάσαμε την άμυνα μας και κάνοντας ένα σερί 13-0 πήγαμε μπροστά στο ημίχρονο με 28-27

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο πήγαινε πόντο πόντο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και μέγιστες διάφορες οι 4 πόντοι, με την οποία φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό όπου με ένα τρίποντο του Βιγδινακη(61-54) φτάσαμε στην τελική επικράτηση.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά όπως και στην αντίπαλη ομάδα που έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Η οικογένεια της Ακαδημίας εύχεται περαστικά στον αθλητή του ΟΦΗ, Κίτσο, ο οποίος έπαθε ένα βαρύ διάστρεμμα, να έχει μία γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 28-27,43-40, 59-57

Ακαδημία: (Καίσαρης):Μανιατάκης,Βιγδινάκης 21(4), Βανταράκης 3, Δρουδάκης 2, Μπικάκης 3, Καψαλάκης 15(1), Δαφέρμος,Γεραναστάσης 18, Τσίκινας, Σαπουντζής

ΟΦΗ 2 (Βεργετακης):Απλάδας, Μακριδάκης 19(1), Παπαδάτος 11(1), Μελικώνης, Βασιλειάδης 3, Καραγιαννάκης 4, Σταυρακάκης 15(3), Ματζανάς 2, Ξαγοράρης, Δαφέρμος, Χριστάκης, Κίτσο 3

Η αντεπίθεση έμεινε στη μέση για τους παίδες μας

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Παίδων μας χθες κόντρα στο Ακρωτήρι με 57-53 για την 5η αγωνιστική της Β κατηγορίας.

Σε Όλο τον αγώνα ήμασταν σταθερά πίσω με σχετικά μικρές διαφορές γύρω στους 7-10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει 28-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διαφορά συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με το Ακρωτήρι να ελέγχει τον αγώνα και να πηγαίνει με +7 (40-33)στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί ήταν που οι παίκτες του Θοδωρή Καίσαρη έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση, ξεκινώντας από την άμυνα όπου και πίεσαν πολύ και με το τρίποντο του Γεραναστάση 1:45 πριν το τέλος πήραν το προβάδισμα με (49-50).

Σε εκείνο το σημείο η Ακαδημία είχε δύο ευκαιρίες να μεγαλώσει τη διαφορά και να "κλειδώσει" τη νίκη αλλά δεν το έκανε με αποτέλεσμα ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, ένα μεγάλο τρίποντο από τον Γαραντωνάκη να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 52-50. Εκεί ήταν που κρίθηκε το παιχνίδι αφού μετά ευστόχησαν και στις βολές και έτσι ήρθε το τελικό 57-53.

Τα Δεκάλεπτα: 17-7 ,28-20, 40-33 , 57-53

Ακρωτήρι (Αζας):Νηστικάκης 15(2),Τζουγανάκης 9, Ροκάκης, Γαλανάκης 6, Τομαράς, Σικαλιάς ,Συντζανάκης 14(1),Τρύφων, Ανέστης 4, Τσαλίκης 4, Παπαμιχαήλ, Γαραντωνάκης 5(1)

Ακαδημία( Καίσαρης):Μανιατάκης 1, Βιγδινάκης 13(1), Παλτατσίδης 3(1)Βανταράκης 8, Δρουδάκης 1,Μπικάκης 11(1), Καψαλάκης 8,Δαφέρμος, Γεραναστάσης 8(2)Τσίκινας, Καρουζάκης,Σαπουντζής

ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2 - ΑΚΑΔΗΜΙΑ 75-33(39-15)

Έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν οι "κουκουβάγιες" αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη. Το νωχελικό ξεκίνημα έδωσε από την αρχή την δυνατότητα στο Ηράκλειο να φύγει μπροστά στο σκορ και να μην απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους. Συνεχίζουμε δυνατά!

Δεκάλεπτα : 27-07, 12-08, 16-08, 20-10

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2(Πετρακης) : Καλυκακης 2, Καριπογλου 17, Κασαμπαλης 2, Κουντακης 4, Κριτσωτακης 13, Λαμπράκης 6, Λογοθέτης Κ. 3(1), Λογοθέτης Σ. 7(1), Γιομελος 2, Καλατζης 9(1), Σεγρεδακης 10

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Καισαρης) :Καλογερακης 2, Λιουδάκης 2, Θεοδωρης 13, Καλλέργης 9(1), Χανιωτακης 7 Καψαλακης, Μακρογιαννης, Βερδινακης, Σαμιώτης

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι απέναντι στα Χανιά B.C. οι μικροί της Ακαδημίας κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό των Χανίων.

Οι κουκουβάγιες ξεκίνησαν νωθρά στην πρώτη περίοδο αλλά στην δεύτερη "πάτησαν το γκάζι" εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την "αντεπίθεση" αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ. Η τέταρτη περίοδος κύλισε στον ίδιο ρυθμό με το τελικο σφύριγμα να βρίσκει νικητές τους πορτοκαλί.

ΧΑΝΙΑ B.C. – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 29 - 63

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 05-08, 08-20, 07-16, 09-19

ΧΑΝΙΑ B.C.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Κολιόπουλος Γ.

Παπαδάκης Α. 6, Κ., Μηνάς Α., Λεβεντάκης Α.18, Σιρανίδης Χ., Μαρκάκης Ε., Χαλκιόπουλος Κ., Λεβεντάκης Ε. 4, Πανταζόπουλος Γ., Ματσαμάκης Π., Πετμεζάς Κ. 1

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Kαίσαρης Θ.

Χανιωτάκης Κ. 6, Σκανδαλάκης Γ. 6, Θεοδωρής Ν. 14(2), Βερδινάκης Ν., Μακρογιάννης Π. 5, Καψαλάκης Π., Καλογεράκης Ν. 11, Καψαλάκης Ε. 10, Σαμιώτης Π. 11(1)

ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Την ήττα γνώρισαν οι παίδες μας νωρίτερα σήμερα το μεσημέρι από τον Κύδων 2 με 47-42(19-21) στο κλειστό της Σούδας στην πρεμιέρα του β' γύρου για την 7η αγωνιστική του Α' ομίλου της Β' κατηγορίας.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο με τις ομάδες να εναλασσονται στο σκορ και εν τέλει την ομάδα μας να είναι μπροστά στη λήξη του με 21-19.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που καθόρισε και το αποτέλεσμα μιας και οι γηπεδούχοι έχοντας πολύ καλή απόδοση σε επίθεση και άμυνα, ξέφυγαν μέχρι και 14 πόντους διαφορα(43-29) και παρόλο την αντεπίθεση που έκανε η ομάδα μας στο τελευταίο 6λεπτο του αγώνα, δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να μειώσει το σκορ σε 46-42.
Δεκάλεπτα : 08-07, 11-14, 17-06, 11-15
ΚΥΔΩΝ 2(Λουκακης) : Χατζηδάκης 4, Καπαδουκακης 4, Ροδοκαγουλακης 5, Αυγερης 9, Μπινιας, Μαλασπινας 2, Βολωνακης 3(1), Κονταξακης 6, Μπαγακης 5, Παπαδογιαννης 9
ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Καισαρης) : Λιουδάκης, Βερδινακης, Θεοδωρης 4, Καλλέργης 12(2), Μακρογιαννης 6, Χανιωτακης 3, Σκανδαλακης 13, Καψαλάκης 2, Καλογερακης, Σαμιώτης 2
Επομενη αγωνιστική υποχρέωση για τους παίδες μας, την προσεχή Κυριακή 19 του μήνα, το αναβληθεν ματς του α' γύρου με τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο.

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ

Την ήττα με 36-77 από το Ηράκλειο γνώρισαν οι Παίδες Β’ της Ακαδημίας Ρεθύμνου, στο ματς που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας.

Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο 10λεπτο του παιχνιδιού. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παίζοντας ασφυκτική άμυνα σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να "βραχυκυκλώσουν" την λειτουργία των γηπςδούχων.

Οι Ρεθυμνιώτες δεν τα κατάφεραν για 3η φορά φέτος στο πρωτάθλημα Παίδων, μετρώντας μέχρι στιγμής μία νίκη σε 4 αναμετρήσεις. Επόμενος αντίπαλος τους θα είναι ο Ηρόδοτος στην έδρα του στο Ηράκλειο,

Τα δεκάλεπτα: 09-17, 17-43, 28-55, 36-77.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Καίσαρης): Λιουδάκης, Χανιωτάκης, Θεοδωρής 9, Καλλέργης 6 (2), Σκανδαλάκης 6, Καψαλάκης 4, Βερδινάκης, Γιοβάνοβιτς, Μαρκογιαννάκης 6, Καλογεράκης 4, Γαβαλάκης, Σαμιώτης 1

ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΟ ΡΟΔΙ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ!

Πρώτη νίκη για την ομάδα των παίδων, που επικράτησε πριν λίγη ώρα στο κλειστό των Περιβολιων των Χανίων Bc με 53-29(24-18) για την 3η αγωνιστική του Α' ομίλου της Β' κατηγορίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικο με τους 2 ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν πόντο πόντο, παίρνοντας η ομάδα μας μια μικρή διαφορά στο τέλος του β' δεκαλέπτου (24-18).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδας μας έκανε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, παίζοντας καλύτερη άμυνα και  βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμους, καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση νίκη, πηγαίνοντας την διαφορά στους 26 πόντους στο τέλος του γ' δεκαλέπτου(44-18).

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικο χαρακτήρα, με την χρησιμοποιηση όλων των παικτών και από τους δύο προπονητές φτάνοντας έτσι στην νίκη με 53-29.

Δεκαλεπτα : 14-11, 10-07, 20-00, 09-11

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Καισαρης) : Σκανδαλάκης 24, Καψαλάκης Ε. 4, Θεοδωρής 6, Σαμιώτης 2, Βερδινάκης 4, Μακρογιάννης 5, Καψαλάκης Π. 2, Καλογεράκης 8, Γαβαλάκης

ΧΑΝΙΆ BC(Κολιοπουλος) :Παπαδακης 6(1), Μηνάς, Πετμεζάς, Μυλωνακης, Λεβεντακης Α. 13, Μαρινακης, Μαρκακης 2, Χαλκιοπουλος, Λεβεντακης Ε. 4, Χριστοδουλακης 4, Σιρανιδης

ΠΑΛΕΨΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό των Περιβολιων, οι παίδες μας ηττήθηκαν πριν από λίγη ώρα, στο τοπικό ντέρμπι από τον Ρέθυμνο 2 με 58-49(29-22 ημ.) για την 2η αγωνιστική του Α' ομίλου της Β' κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκαν με διάφορες από 7-10 πόντους, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 29-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας βελτιώθηκε αισθητά και στις 2 πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να μειώσει στο τέλος του, σε 43-40.

Στο δ' δεκάλεπτο, πλησιασαμε ακόμα περισσότερο (47-46) αλλά σε εκείνο το σημείο, 2 κλεψίματα των γηπεδούχων έφεραν πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 58-49.

Επόμενος αγώνας την ερχόμενη Κυριακή 7/11 στο γήπεδο των Περιβολιων με τα ΧΑΝΙΆ BC.

Δεκάλεπτα : 18-10, 11-12, 14-18, 15-9

ΡΈΘΥΜΝΟ 2(Μαραυγακης) : Χουλης 2, Πριφη, Σπανουδακης, Γεωργουλακης, Σταγκουρακης 3(1), Αραμπατζογλου 2, Κουρελης 2, Ανυφαντακης 20(1), Πασπαρακης Τσικνακης 29, Γκογκιτσας

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Καισαρης): Σκανδαλάκης 25, Καψαλάκης Μ. 2, Θεοδωρήςς 9(1), Καλλέργης, Μακρογιάννης 6, Καλογεράκης 4, Γαβαλάκης 1, Σαμιώτης 2.