Γνώρισε την ήττα απο το Ρέθυμνο BC

Για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ των ανδρών, η Ακαδημία Ρεθύμνου υποδέχτηκε το Ρέθυμνο BC και γνώρισε την ήττα με 50-94.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία με τα θύματα των τέμπη.

Στον αγώνα η Ακαδημία μας έκανε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο, αφού το Ρέθυμνο BC μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με 3 εύστοχα τρίποντα στην αρχή του αγώνα προηγήθηκε με 1-9. Δυστυχώς ούτε η συνέχεια ήταν καλύτερη αφού με εξαιρετική ευστοχία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με 4-17, ενώ το δεκάλεπτο να έκλεισε στο 11-32.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική στην επίθεση η διαφορά παρέμενε δηψία (18-36) αλλά με την αστοχία των παικτών μας να παραμένει σε αντίθεση με το Ρέθυμνο BC που ευστοχούσε με μεγάλη ευκολία και απέναντι σε καλές άμυνες και με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-45.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ίδιο έργο συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με καλά νούμερα και την διαφορά να ανεβαίνει (29-57) και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 35-69.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και έτσι δόθηκε χρόνος και σε παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής αλλά και στους νέους μας που ήταν αποστολή και τελικά το σκορ να σταματάει στο 50-94.

Τα δεκάλεπτα 11-32, 23-45, 35-69, 50-94

Ακαδημία Ρ. (Παπαδογιαννάκης): Καψαλάκης Δ.1, Δουλγεράκης 7, Σειραγάκης 2, Τερζάκης 8(1), Γιάννης 4, Πριναράκης 11(1), Μπιρλιράκης 2, Σαρειδάκης 15(1), Καψαλάκης Μ., Σαμιώτης, Γεραναστάσης, Βασιλείου

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Βλαχάκης 6, Κούμουλος 16(3), Ασουμανάκης 12(2), Μαραυγάκης 19(5), Χλιαράς 3 (1), Στέβοβιτς 12(3), Κυρίτση 8(2), Ηλιάδης 9(3), Τσιάτσιος 4, Ζουμπουλάκης 4, Φωτάκης 1, Μπιτζέκου