Ασταμάτητοι παίδες κέρδισαν και το Ρέθυμνο ΒC

Άλλη μια νίκη για τους παίδες μας οι οποίοι έχουν χτίσει σερί και συνεχίζουν να παίζουν εντυπωσιακό μπάσκετ.

Αυτή τη φορά η νίκη ήρθε επί του Ρέθυμνο BC με 74-63 στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα αφού από το πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε πάει πάνω από διψήφια διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 24-6. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα, ενώ βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μείωσαν λίγο την διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει 37-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καίσαρη μπήκαν αποφασισμένοι να " καθαρίσουν" το παιχνίδι και δεν είχαν όρεξη για αστεία, με το θετικό είναι ότι έβγαλαν τρομερή ομαδικότητα και πλουραλισμό και ανέβασαν ξανά την διαφορά σε 59-37. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό 74-63 να δηλώνει την ανωτερώτητα της ομάδας μας στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Θεοδωρής με 17 πόντους, Σαμιώτης με 16 και Καψαλάκης με 15.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 37-24, 59-37, 74-63

Ακαδημία Ρ. ( Καίσαρης): Σιβαρόπουλος 5, Καψαλάκης Μ 15(1), Σαμιώτης 16, Βιγδινάκης 10, Θεοδωρής 17, Γιοβάνοβιτς, Σαπουντζής 3, Γεραναστάσης 6, Τζωρτζινάκης 2

Ρέθυμνο BC (Νταλιάνης): Λελεδάκης 3, Σωπασουδάκης 16(1) Μανετάκης 30, Μαμαλάκης 2, Χατζηιωαννίδης 1, Παπαδογιαννάκης 4, Γκογκίτσας 3, Βαρδάκης 4,