Ήττα στο "Μελίνα Μερκούρη" από το Ρέθυμνο BC για την Ακαδημία

Την ήττα γνώρισε η Ακαδημία μας η οποία αγωνίστηκε κόντρα στο Ρέθυμνο BC( ήμασταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι) για την 5η αγωνιστική της Εκασκ ανδρών με 82-48.

Αν και μέχρι στο 14' ήμασταν ανταγωνιστικοί (21-17) στη συνέχεια δεν καταφέραμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας με αποτέλεσμα να γνωρίσουμε την ήττα.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να πάρουν μεγάλη διαφορά και με την ομάδα μας η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ με την εξαιρετική της άμυνα ως βασικό όπλο με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα μας στην αρχή ήταν πιο πιεστική και οδήγησε σε λάθη τους παίκτες του Ρέθυμνο BC έτσι φτάσαμε στο 21-17. Από εκεί και πέρα το Ρέθυμνο BC έτρεξε ένα σερί 20-3 με τους γηπεδούχους να οδηγούν τους παίκτες της Ακαδημίας σε πολλά λάθη και στην επίθεση να βρίσκουν σκορ με τα ξεμαρκάριστα τρίποντα.

Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 41-22.

Στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο δυνατά, σημειώσαμε κάποια καλάθια κοντά στο καλάθι και μειώσαμε στους 13 πόντους (41-28). Κάπου εκεί πάλι χάσαμε τη συγκέντρωση μας, το Ρέθυμνο BC ξεκίνησε να σκοράρει τόσο από κοντινή όσο και μακρινή απόσταση και έτσι η διαφορά έκλεισε στο 58-36 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικό αποτέλεσμα ήταν 82-48.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 41-22, 58-36, 82-48

Ρέθυμνο BC( Μητρόπουλος); Ασουμανάκης 7(2), Γιάννης 10(1), Κούμουλος 8(2), Ηλιάδης 4, Βαρδάκη 4(1), Βλαχάκης 13, Μαυραγάκης, Στέβοβιτς 8, Ξυδάκης, Νταλιάνης, Τασιούδης 24, Τσιάτσος 4

Ακαδημία BC( Καψάλης Ζήσης): Ανωμεριανάκης 4, Πετράκης 1, Κωνσταντινίδης 17(1), Μαρίνος 11, Δάσκαλος, Μανετάκης 2, Μπέκο 9, Καρακεσισόγλου 2,Γκρέκος, Γεραναστάσης  2