Επέστρεψαν με τη νίκη από το Ηράκλειο οι παίδες μας

Με νέα νίκη, παρόλο τις απουσίες, συνέχισαν την πορεία τους οι παίδες μας μιας και χθες βράδυ επιβλήθηκαν εκτός έδρας του ΟΦΗ 2 με 37-45(16-26) για την 15η αγωνιστική του α' ομίλου της β' κατηγορίας συνεχίζοντας έτσι να καταλαμβάνουν την 2η θέση στον όμιλο πίσω από το πρωτοπόρο Ρέθυμνο Cretan Kings.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε αφήσει την αντίπαλη ομάδα για 7 λεπτά χωρίς πόντο χωρίς όμως να το εκμεταλλευτούμε στο μέγιστο μιας και προηγηθηκαμε με 8-0 ενώ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη η διαφορά μας. Στο τελευταίο τριλεπτο της περιόδου όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και σε συνδυασμό με την αστοχία μας από τις βολές των φάουλ, ισοφαριστηκαμε σε 8-8 με τη λήξη της.

Ο ΟΦΗ πέρασε και μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου(10-8) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας βρήκε πάλι τα πατήματα της με αποτέλεσμα να πάμε μπροστά στο ημίχρονο με 16-26.

Με την φόρα που είχαμε από το δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκαμε και στο τρίτο φτάνοντας στο 16-30 αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας κόλλησε στην επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχουμε μόλις ένα καλάθι με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο 27-32 με την λήξη του δεκαλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, μπήκαμε πάλι δυνατά , σταθεροποιωντας την διαφορά μεταξύ 7 και 12 πόντων για να φτάσουμε σχετικά εύκολα στο τελικό 37-45.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και την νίκη καθώς και στην αντίπαλη ομάδα για το πολύ ωραίο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα:  8-8, 16-26, 27-32, 37-45