Και όμως μπορούσε να πάρει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της

Πολύ κοντά στο να πανηγυρίσει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη ήταν η Ακαδημία κόντρα στην Πεδιάδα αλλά η αντεπίθεση της στο 4ο δεκάλεπτο έμεινε στη μέση αφού έχασε με 59-56.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο αφού στο 1ο δεκάλεπτο ήμασταν κοντά στο σκορ (19-16) ενώ το ημίχρονο μας βρήκε στο 36-33. Να σημειωθεί ότι η γηπεδούχος ομάδα πέτυχε buzzer beater τρίποντο από το κέντρο και αυτό το σουτ ήταν που έκρινε τον αγώνα.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό αφού κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε με αποτέλεσμα να πάμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με -10(54-44). Εκεί κάναμε μια ηρωική προσπάθεια για να γυρίσουμε το ματς αλλά δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα:19-16, 36-33, 54-44, 59-56

Ακαδημία ( Ζήσης Καψάλης): Σταματάκης 4 , Ανωμεριανάκης 2, καλαντωνέας 13, Καρακεσισογλου, Κωνσταντινίδης 3, Μαρίνος 1, Δάσκαλος 7, Γκρέκος 2, Μανετάκης 13, Μπέκο 11