Συνεχίζουν ανοδικά οι παίδες μας

Συνέχισαν την ανοδική τους πορεία οι παίδες μας μιας και στο ντερμπι με το Ακρωτήρι επικράτησαν με 67-46(34-24) σκαρφαλώνοντας μόνοι στην 2η θέση του Α ομίλου της Β παίδων, υπερκαλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου σε περίπτωση πιθανής ισοβαθμίας.

Οι παίδες μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων 13-4 για να πάμε προηγούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλεπτου με 13-7.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλεπτου ισοφαρίζοντας σε 15-15 αλλά από εκεί και πέρα με άξονες τους Γεραναστάση και Γιοβάνοβιτς ανεβάσαμε την αποδοση μας και πήγαμε μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 34-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με κεκτημένη πλέον ταχύτητα ανεβάσαμε την διαφορά στους 17 πόντους (52-35) και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαμε την ευκαιρία να βγάλουμε πολύ ωραίες φάσεις και να χρησιμοποιηθούν όλα τα παιδιά φτάνοντας στο τελικό 67-46.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά όπως και στην αντίπαλη ομάδα για την προσπάθεια της.

Ακαδημία - Ακρωτήρι 67-46(34-24)

Δεκάλεπτα: 13-7, 21-17, 18-11, 15-11