Έπαιξαν έξυπνα και πήραν τη νίκη οι παίδες μας

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι παίδες μας οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 62-57 επί του ΟΦΗ 2.

Οι αντίπαλοι μας ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και εκμεταλλεύθηκαν και τα αρκετά εύκολα καλάθια που χάσαμε κ με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-21. Ίδια εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλεπτου με την ομάδα του ΟΦΗ να πήγαινε το σκορ στο 15-27. Σε εκείνο το σημείο ανεβάσαμε την άμυνα μας και κάνοντας ένα σερί 13-0 πήγαμε μπροστά στο ημίχρονο με 28-27

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο πήγαινε πόντο πόντο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και μέγιστες διάφορες οι 4 πόντοι, με την οποία φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό όπου με ένα τρίποντο του Βιγδινακη(61-54) φτάσαμε στην τελική επικράτηση.
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά όπως και στην αντίπαλη ομάδα που έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Η οικογένεια της Ακαδημίας εύχεται περαστικά στον αθλητή του ΟΦΗ, Κίτσο, ο οποίος έπαθε ένα βαρύ διάστρεμμα, να έχει μία γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 28-27,43-40, 59-57

Ακαδημία: (Καίσαρης):Μανιατάκης,Βιγδινάκης 21(4), Βανταράκης 3, Δρουδάκης 2, Μπικάκης 3, Καψαλάκης 15(1), Δαφέρμος,Γεραναστάσης 18, Τσίκινας, Σαπουντζής

ΟΦΗ 2 (Βεργετακης):Απλάδας, Μακριδάκης 19(1), Παπαδάτος 11(1), Μελικώνης, Βασιλειάδης 3, Καραγιαννάκης 4, Σταυρακάκης 15(3), Ματζανάς 2, Ξαγοράρης, Δαφέρμος, Χριστάκης, Κίτσο 3