Το ρόδι "έσπασε" κόντρα στον Ηρόδοτο

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο " Μελίνα Μερκούρη" η ομάδα μας η οποία και επικράτησε του Ηροδότου με 62-42 για την 6η αγωνιστική της Εκασκ Ανδρών.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο η Ακαδημία ξεκίνησε με διάθεση να τρέξει και να πετύχει εύκολους πόντους δεν συνέβη αυτό, καθώς το 4-2 στο 2' μετατράπηκε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 10-14, αφού τα πολλά χαμένα λέι απ και τα εύκολα φάουλ που σφύριζαν οι διαιτητές, χάλασαν την αυτοσυγκέντρωση των παικτών μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ακαδημία αποφάσισε να ανοίξει τον ρυθμό, με την άμυνα να δίνει ώθηση και τους παίκτες μας να τρέχουν στον αιφνιδιασμό, τρέξαμε ένα επιμέρους σκορ 19-6 πήγε στα αποδυτήρια με 29-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν σταθερά στους 9 στα πρώτα λεπτά, μέχρι που ξεκινήσαμε και πάλι να τρέχουμε και να κυκλοφορούμε σωστά τη μπάλα. Ανωμεριανάκης, Πετράκης και Ντάγκας ευστόχησαν από το τρίποντο και η διαφορά άνοιξε στο +17 στο τέλος του δεκαλέπτου (45-28).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να χαρίζουν όμορφες φάσεις στους θεατές... Τελικό σκορ 62-42.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 29-20, 45-28, 62-42