Πέρασε μέσα απο τα Χανιά η Ακαδημία μας

Μια μεγάλη απο ψυχολογικής απόψεως νίκη πέτυχε η ομάδα μας, η οποία και επικράτησε του Χανιά BC με 48-54 και συνεχίζει να κυνηγάει τις πιθανότητες της για την 4αδα του πρωταθλήματος.

Η Ακαδημία BC θέλει να εκφράσει τις ευχαρηστήριες της τόσο προς το σωματείο Χανιά ΒC όσο και στο πρόεδρο της ομάδας Στέργιο Κοπτερίδης για την άψογη φιλοξενία που της παρείχε αλλά και για την εξυπηρέτηση που πρόσφεραν στην ομάδα μας.

Στον αγώνα η Ακαδημία μας δεν ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (17-10) με τον Μαύρο απο τους γηπεδούχους με 8 πόντους να κάνει μεγάλη ζημιά αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 10-20 περάσαμε με +3 μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (27-30) με τον Τερζάκη να πετυχαίνει 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό και να αλλάζει τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν αφού κάθε μία ομάδα πέτυχε μόλις 6 πόντους και η ομάδα μας συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 33-36.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο όπου η ψυχραιμία των παικτών μας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρουμε την μεγάλη νίκη, όπως και ένα κρίσιμο τρίποντο του Δουλγεράκη προς το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 27-30, 33-36, 48-54

Χανιά B.C (Kατσιμάνος) Τζουβελέκας, Μαύρος 11(1), Πίσλης, Καστανάκης, Παπαφράγκου 2, Σταθάκης 4, Ρεντινιώτης 14, Κατσαμάνης 2, Παπαδάκης, Κόης 9, Μαλάμας 6

Ακαδημία Β.C. ( Παπαδογιαννάκης): Καψαλάκης Δ. , Δουλγεράκης 11(1) ,Σειραγάκης 5, Καρακεσισόγλου, Βασιλείου , Τερζάκης 14(2) , Γιάννης 6 , Πριναράκης 6(2) , Καψαλάκης Μ. , Σαρειδάκης 11(1), Mπιρμπιράκης 1