Το πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στο φαβορί

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχτηκε την Ακαδημία μας στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 63-53.

Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, μαζί με τα πρώτα 5 λεπτά απο το τρίτο ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Σειραγάκης με 19 πόντους και Τερζάκης με 13π. ήταν αυτοί που προσπάθησαν να βάλουν ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο την ομάδα μας ξανά στο παιχνίδι αλλά τα τρίποντα των γηπεδούχων που απαντούσαν στα καλάθια έκριναν οριστικά την έκβαση του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας ήταν συγκλονιστική σε ολο τον αγώνα κόντρα στο μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η Ακαδημία μας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-1 αφού κυκλοφορούσε καλά την μπάλα στην επίθεση, ενώ στην άμυνα ανάγκασε τους αντιπάλους πολλές φορές σε κακές επιθέσεις. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά όπου η Ακαδημία έλεγχε πλήρως την ροή του αγώνα και προηγήθηκε με 5 πόντους διαφορά (6-11) με το δεκάλεπτο να λήγει στους 2 πόντους υπερ της ομάδα μας 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τρέξουν κατάφεραν να ανοίξουν τον ρυθμό και να πάρουν ένα προβάδισμα 6 πόντων (18-12) όμως με ένα 5-0 σερί η ομάδα μείωσε στον πόντο. Το υπόλοιπο μέρος του πρώτου ημιχρόνου σύνεχισε με τον ίδιο

ρυθμό με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο +8 (27-19).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήτα και το πολύ κακό με την διαφορά να κυμαίνεται συνέχεια σε διψήφια νούμερα και τελικά να κλείνει στο -13 για την ομάδα μας (44-31).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ακαδημία μας προσπάθησε αν και όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει να μπει ξανά στο παιχνίδι και μάλιστα έστειλε και την διαφορά κάτω απο τους 9 πόντους (59-51). Σε εκείνο το σημείο ήταν ο Κούμολος που κράτησε τους γηπεδούχους με το τελικό 63-53 να αφήνει αήττητο στο 7-0 το Ρέθυμνο Cretan Kings, ενώ απο την πλευρά μας πέσαμε στο 5-2.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Ρέκκας 10(1), Τσαχάκης, Κούμουλος 11(1), Μαραυγάκης 3, Κωνσταντινίδης 2, Στέβοβιτς 18(4), Ηλιάδης 6(2), Τσιάτσιος 2, Ζουμπουλάκης 3, Φωτάκης 6, Μπιτζέκου 2, Κριτσωτάκης.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Καίσαρης): Καψαλάκης Ε. 2, Ξυνός 2, Πριναράκης 2, Καψαλάκης Δ. 1, Τερζάκης 13(1), Καρακεσισόγλου, Δουλγεράκης 9(1), Μπιρλιράκης – Κεφαλογιάννης, Σειραγάκης 19(2), Γιάννης 5, Σαμιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 27-19, 44-31, 63-53.