Η...ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΒΟΛΩΝ

Πάλεψαν οι κουκουβάγιες αλλά τελικά λύγισαν από τους πρωτοπόρους Cretan Kings στο Ρεθυμνιωτικο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής με 63-56(42-26 ημ.).

Ο αγώνας, ο οποίος συγκέντρωσε και αρκετό κόσμο, ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους Cretan Kings να μπαίνουν πολύ δυνατά και με αιχμές τους δόρατος τον Τσαρουχα και τον έφηβο Γκιουλέα προηγήθηκαν με 21-08 στο πρώτο δεκάλεπτο μιας και οι πορτοκαλί είχαν εμφανώς επηρεαστεί από τα γρήγορα φάουλ που φορτώθηκε ο Σαρειδάκης, ο οποίος για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο δε μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα μας.

Ίδιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο όπου Κουμουλος και Ζουμπουλάκης πήραν την σκυταλη διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (42-26) μιας και από τους πορτοκάλι πάλευαν μόνοι τους επιθετικά Δουλγερακης και Σκανδάλης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και με πολύ πειστική άμυνα μείωσε σε 44-36 στα μισά της περιόδου αλλά εκεί με την επάνοδο του Κουμουλου από τον πάγκο, οι πρωτοπόροι άνοιξαν την ψαλίδα φτάνοντας στη λήξη του δεκαλέπτου στο 54-39, διαφορά που έδειχνε ότι δύσκολα θα μπορούσε να καλυφθεί στην τελευταία περίοδο.

Αν και η διαφορά στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε και στους 18 πόντους (57-39), οι πορτοκαλί με τρομερή προσπάθεια σε άμυνα και στην επίθεση με βοήθεια από Πριναράκη και Σειραγάκη κατόρθωσαν να μειώσουν σε 61-53 δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος, όμως η τρομερή αστοχία που είχαμε στις βολες από τα φάουλ που κέρδιζαν οι παίκτες μας δε μας επέτρεψαν να διεκδικήσουμε τη νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάθηκαν 11 βολες από την ομάδα μας, πράγμα που σημαίνει ότι το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη αν οι παίκτες μας ήταν στοιχειωδώς εύστοχοι αφού και οι αντίπαλοι μας είχαν εμφανίσει έντονα σημάδια κόπωσης.

Κορυφαίοι από τους γηπεδούχους οι Τσαρουχας και Κουμουλος με σημαντική βοήθεια από Γκιουλέα και Ζουμπουλάκη και από την ομάδα μας, συγκλονιστικός ο αρχηγός μας Δουλγεράκης συνεπικουρουμενος από Σκανδαλη και Σειραγάκη στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκαλεπτα: 21-08, 21-18, 12-13, 09-17

ΡΕΘΥΜΝΟ(Μητρόπουλος): Ασουμανακης, Κουμουλος 15(2), Πεδιαδιτης, Μαραυγακης, Στεβοβιτς 1, Κριτσωτακης 6(2), Καραβανης, Τσαρουχας 17(3), Γκιουλέας 7, Ζουμπουλάκης 11, Φωτακης 4, Αθανιτης 2

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης): Μπιρλιρακης, Σαρβανιδης, Φοβάκης, Σαρειδάκης, Τερζάκης 4(1), Καρακεσισογλου, Δουλγεράκης 22(3), Μακρογιαννης, Πριναράκης 8(1), Σειραγάκης 9, Γιάννης 4, Σκανδάλης 7(1)