ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ...ΚΑΗΚΕ

Ένα σπουδαίο "διπλό" κατάφεραν να πάρουν οι "πορτοκαλί"στο κλειστό του Ακρωτηρίου απέναντι σε έναν πολύ σπουδαίο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι, με αρκετές ελείψεις, ξεκίνησαν δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας έως και +10 πόντους εκμεταλευόμενοι το για μία ακόμη φορά, νωχελικό ξεκίνημα καθώς και την αστοχία των φιλοξενούμενων. Οι "κουκουβάγιες" κατάφεραν να "μαζέψουν λίγο την διαφορά και η πρώτη περίοδος τους βρήκε πίσω στο σκορ με -4 πόντους (13-9).

Στην δεύτερη περίοδο οι "πορτοκαλί" ανέβασαν ρυθμό και με σύμαχο τα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς (27-27).

Στην τρίτη περίοδο οι "κουκουβάγιες" συνέχιζαν να "βομβαρδίζουν" έξω από τα 6,75 και έχτισαν μία διαφορά 11 πόντων 2' πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με σύμμαχο τα rebounds έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -7 (41-48).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ δυνατά και εκμεταλευόμενοι τα 4 φάουλ των Σειραγάκη - Δουλγεράκη, έβαλαν τους φιλοξενούμενους μέσα στην ρακέτα και τελικά έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρεις (57-58).

ΧΑΝΙΑ B.C. – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 57 - 58

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-09, 14-18, (ημίχρονο 27-27), 14-21, 16- 10