Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του Β γύρου

Δεν τα κατάφερε η Ακαδημία μας στην πρεμιέρα του Β γύρου και της 12ης αγωνιστικής της Εκασκ, αφού ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αγ. Νικόλαο με 46-71.

Ουσιαστικά όλα τελείωσαν από το πρώτο δεκάλεπτο που δεν ξεκίνησε καλά για την Ακαδημία μας αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, ευστόχησαν σε 2 τρίποντα σε ισάριθμες προσπαθείες και προηγήθηκαν με 1-11. Ο Αγ. Νικόλαος έλεγξε πλήρως τον ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τους αιφνιδιασμούς, ενώ είχε εξαιρετικά ποσοστά από το τρίποντο (4/5) σε αντίθεση με εμάς που είχαμε 0/5 προσπάθειες και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε 5-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ποσοστά του τριπόντου των φιλοξενούμενων έπεσαν και έτσι βρήκαμε για λίγο την ευκαιρία να πλησιάσουμε (17-27) αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με μια καλή διαφορά (23-36).

Στο 3ο δεκάλεπτο το ίδιο έργο συνεχίστηκε με τους παίκτες του Αγ. Νικολάου να παίρνουν μεγάλη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους αλλά με κάποια εύστοχα τρίποντα στο τέλος η διαφορά έπεσε στους 17(37-54).

Συνολικά η Ακαδημία σούταρε με 5/26 (19%)στα τρίποντα, ενώ σε έναν αγώνα που ήταν καθαρά παιχνίδι επαφής σούταρε λίγες βολές 6/13 (46%) ενώ ο Αγ. Νικόλαος είχε 9/20 (45%) τρίποντα και 17/30(56%) βολές.

Τα δεκάλεπτα: 5-20, 23-36 37-54,46-71

Ακαδημία ( Ζήσης Καψάλης): Ανωμεριανάκης 2, Περδίκης 2, Καλαντωνέας 11(1), Καρακεσισόγλου 3, Κωνσταντινίδης 7(1), Πετράκης, Μαρίνος 2, Δάσκαλος 2, Γκρέκος 2, Ντάγκα, Μανετάκης 6(2), Μπέκο 9

Αγ. Νικόλαος (Τζώρτζης Γ.): Τζώρτζης 12(4), Μότσο 17(1), Μουλιανιτάκης, Γουμενάκης 9(2), Σκαλαίος, Μήλας 7, Σταματούλης, Γιαχνάκης 1, Σκανδαλάκης 11, Γκαντέλης 14(2)