Ήττα εντός από την Ιεράπετρα

Την ήττα γνώρισε σήμερα η Ακαδημία από την της Ιεράπετρας με για την 8η αγωνιστική της Εκασκ ανδρών.

Ουσιαστικά η Ακαδημία ήταν ανταγωνιστική στο 1ο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε με 16-15 αλλά στη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη με 43-76.

Ρόλο έπαιξαν και οι απουσίες αφού οι Μπέκος, Μαρίνος και Δάσκαλος απουσίαζαν από την αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ακαδημία μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και πέρασαν μπροστά στο σκορ (5-6). Στη συνέχεια με πιεστική άμυνα αλλά και γρήγορο ρυθμό, πήραμε ξανά το προβάδισμα (15-8) αλλά κάπου εκεί πάλι χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση των παικτών μας και το δεκάλεπτο έληξε με 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε εντελώς αφού η Ακαδημία κόλλησε στην επίθεση και πέτυχε μόλις 3 πόντους και η Ιεράπετρα προηγήθηκε ακόμα και με +10(16-26) με την κατάσταση να διαμορφώνεται έτσι λόγω του βιαστικού παιχνιδιού και των πολλών λαθών που κάναμε. Το ημίχρονο έληξε 19-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και το μόνο που άλλαξε ήταν ότι η επίθεση λειτούργησε καλύτερα σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο αλλά όχι και η άμυνα και το δεκάλεπτο έκλεισε με 35-56.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό σκορ ήταν 43-76.

Ακαδημία BC ( Καψάλης Ζήσης): Περδίκης, Ανωμεριανάκης 12(3),  Καρακεσισόγλου, Κωνσταντινίδης 7(1), Πετράκης, Ντάγκας 10, Γκρέκος 7, Γεραναστάσης, Μανετάκης 7

ΑΟΚ Ιεράπετρα ( Γαϊτανάκης): Πάγκαλος 4, Γαϊτανάκης 5(1) Νταράρας, Πλακογιαννάκης 7, Καραλάκης 18(4), Δράκος 3(1),  Νικολούδης 10, Καράλης 16, Χαμηλάκης 7, Αρώνης 2,  Αγγελάκης, Νάτσος 4

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 19-33, 35-56, 43-76