Ήττα εντός προγράμματος από τον Εργοτέλη

Την ήττα γνώρισε η Ακαδημία για την 7η αγωνιστική της Εκασκ ανδρών από τον πρωτοπόρο και αήττητο Εργοτέλη με 79-44 στο κλειστό του Λίντου.

Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα αφού οι γηπεδούχοι από το Α' δεκάλεπτο επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 26-8.
Στο Β' δεκάλεπτο η ομάδα μας αντέδρασε καλύτερα και ειδικά στο επιθετικό κομμάτι με τους Κωνσταντινίδη, Μανετάκη και Μπέκο να παίρνουν περισσότερες προσπάθειες αλλά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (43-27).
Το 3ο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο αμυντικό αφού καταφέραμε να περιορίσουμε τη δράση των παικτών του Εργοτέλη αλλά δεν βρήκαμε τις σωστές επιλογές στην επίθεση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και το τελικό 79-44 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.
Η ομάδα μας τώρα εστιάζει στον επόμενο αγώνα που είναι με την Ιεράπετρα εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 26-8, 43-26, 54-37, 79-44

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ.(Χριστοδούλου Α.): Ηλιάκης 2, Γιαμνιαδάκης, Λαγουδάκης 16(1), Μυλωνάκης 3(1), Λυβιάκης 5(1), Μπαρλιάς 8, Υπτσόγλου 4, Χριστοδούλου Π. 8(1), Χλιαράς 7(1), Λιανδράκης 16(2), Κατσαμάνης 1, Ορφανουδάκης 9

ΑΚΑΔΗΜΙΑ B.C.(Καψάλης Ζήσης): Περδίκης 6, Ανωμεριανάκης 2, Καρακεσισόγλου 4, Κωνσταντινίδης 6, Πετράκης 2, Μαρίνος 1, Ντάγκας 6, Γκρέκος 5(1), Μανετάκης 4, Μπέκο 8