Συνεχίζουν απτόητοι οι παίδες μας

Από νίκη σε νίκη συνεχίσουν οι παίδες μας οι οποίοι νίκησαν στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη " το Ρέθυμνο BC 2 με 55-42.

Οι παίδες μας μπήκαν λίγο αγχωμένοι και έκαναν κάποια λάθη στην επίθεση στην αρχή αλλά με την καλή τους άμυνα ξεκίνησαν να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση με το Α' δεκάλεπτο να να κλείνει με 19-8.

Στο Β' δεκάλεπτο η επίθεση κόλλησε αφού βιαζόμασταν να βγούμε στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να υποπεσουμε σε πολλά λάθη αλλά η διαφορά αυξήθηκε στο +12 στο τέλος του ημιχρόνου (28-16).

Το 3ο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά αφού η ομάδα του Ρέθυμνο ΒC ήταν εύστοχη από το τρίποντο και η διαφορά έπεσε στους 5 (32-37). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ακαδημία πάτησε το "γκάζι ", άνοιξε τον ρυθμό στην επίθεση με πολλά καλάθια και φάουλ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16(45-29) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το 55-42 να σφραγίζει την καλή εμφάνιση της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 28-16, 45-29, 55-42

Ακαδημία BC( Καίσαρης): Βιγδινάκης 5, Μανιατάκης 1 Παλτατσίδης 2, Βανταράκης 13, Δρουδάκης 3, Μπικάκης 1, Καψαλάκης Π. 13, Δαφέρμος, Γεραναστάσης 9, Θυμιατζής, Καρουζάκης, Σαπουντζής 8

Ρέθυμνο BC 2( Μιχαλάκης): Λίκα 6, Κατσιμάρης 3(1), Πλευράκης, Φραττής 4, Νησωτάκης, Σταυράκης, Ανωμεριανάκης 4, Φραντζέκ, Πεδιώτης 6, Παπαδόπουλος 2, Καμηλάκης , Μιχαλάκης 17(3)