Η αντεπίθεση έμεινε στη μέση για τους παίδες μας

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Παίδων μας χθες κόντρα στο Ακρωτήρι με 57-53 για την 5η αγωνιστική της Β κατηγορίας.

Σε Όλο τον αγώνα ήμασταν σταθερά πίσω με σχετικά μικρές διαφορές γύρω στους 7-10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει 28-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διαφορά συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με το Ακρωτήρι να ελέγχει τον αγώνα και να πηγαίνει με +7 (40-33)στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί ήταν που οι παίκτες του Θοδωρή Καίσαρη έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση, ξεκινώντας από την άμυνα όπου και πίεσαν πολύ και με το τρίποντο του Γεραναστάση 1:45 πριν το τέλος πήραν το προβάδισμα με (49-50).

Σε εκείνο το σημείο η Ακαδημία είχε δύο ευκαιρίες να μεγαλώσει τη διαφορά και να "κλειδώσει" τη νίκη αλλά δεν το έκανε με αποτέλεσμα ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, ένα μεγάλο τρίποντο από τον Γαραντωνάκη να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 52-50. Εκεί ήταν που κρίθηκε το παιχνίδι αφού μετά ευστόχησαν και στις βολές και έτσι ήρθε το τελικό 57-53.

Τα Δεκάλεπτα: 17-7 ,28-20, 40-33 , 57-53

Ακρωτήρι (Αζας):Νηστικάκης 15(2),Τζουγανάκης 9, Ροκάκης, Γαλανάκης 6, Τομαράς, Σικαλιάς ,Συντζανάκης 14(1),Τρύφων, Ανέστης 4, Τσαλίκης 4, Παπαμιχαήλ, Γαραντωνάκης 5(1)

Ακαδημία( Καίσαρης):Μανιατάκης 1, Βιγδινάκης 13(1), Παλτατσίδης 3(1)Βανταράκης 8, Δρουδάκης 1,Μπικάκης 11(1), Καψαλάκης 8,Δαφέρμος, Γεραναστάσης 8(2)Τσίκινας, Καρουζάκης,Σαπουντζής