Έπεσε μαχόμενη η Ακαδημία

Την ήττα γνώρισε η Ακαδημία μας σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο " Μελίνα Μερκούρη" από τον ΟΑ Χανίων με 43-50 για την 4η αγωνιστική της Εκασκ ανδρών.

Μια μαχητική Ακαδημία που δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματα της και τη χημεία της, πάλεψε ως το τέλος αλλά κάτι τα εύκολα και γρήγορα φάουλ που σφύριζαν οι διαιτητές, κάτι το μεγάλο τρίποντο στο 38-42 του Σκέμπι των φιλοξενούμενων, έγειραν το αποτέλεσμα για την ομάδα των Χανίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μπέκο χρεώθηκε με φάουλ, με αποτέλεσμα να μπαίνει και να βγαίνει αμέσως από το παιχνίδι, ενώ από την άλλη οι διαιτητές που μας χρέωσαν γρήγορα με φάουλ αλλά με την εξαιρετική άμυνα μείναμε κοντά στο σκορ με 11-16 να είναι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε για τους φιλοξενούμενους, που πήραν διάφορες με +8 πόντους αλλά και πάλι βρήκαμε το τρόπο να μένουμε κοντά με το ημίχρονο να κλείνει στο -6(24-30).

Η μεγάλη επιστροφή έγινε στο 3ο δεκάλεπτο όπου με εξαιρετική άμυνα κρατήσαμε για 9 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα τον ΟΑΧ χωρίς καλάθι και καταφέραμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ αλλά τελικά και πάλι η ομάδα των Χανίων πέρασε μπροστά στο τέλος με 32-34.

Μια μεγάλη μάχη έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα σε άμυνα και επίθεση, ένα μεγάλο τρίποντο από το 14 έκανε το 38-45 δίνοντας ψυχολογία στον ΟΑΧ. Παρόλα αυτά συνεχίσαμε αλλά στο τέλος μείναμε από δυνάμεις με το τελικό σκορ να είναι 43-50.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 24-30, 32-34, 43-50