Δεν τα κατάφερε στον Άγιο Νικόλαο η Ακαδημία μας

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας σήμερα για τον θεσμό του κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, όπου και γνώρισε την ήττα με 80-61 στον Άγιο Νικόλαο απο την ωμόνυμη ομάδα και αποκλείστηκε απο τη συνέχεια.

Η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό, αφού η ομάδα μας εκτός ότι τώρα φτιάχνεται και έχει πολλά νέα παιδιά, πήγε στο σημερινό παιχνίδι με μόλις 8 παίκτες και αρκετούς που βρίσκονται στο εφηβικό μας τμήμα.

Ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσει μια ομάδα όπου πέρυσι πάλεψε έως και τις τελευταίες αγωνιστικές για την είσοδο της στην 4αδα, το έργο γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.

Στον αγώνα οι γηπεδούχοι απο την αρχή και ξέφυγαν με 7 πόντους στο Α' δεκάλεπτο ενώ το ημίχρονο τους βρήκε στο +17 (45-28).

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες μας να κάνουν την καλύτερη τους εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μανετάκης με 18 πόντους, ενώ Κωνσταντινίδης με 12 και Δάσκαλος με 11 βοήθησαν στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 45- 28, 67- 41, 80- 61

Άγιος Νικόλαος (Γιάννης Δεμέτζος): Σταυρακάκης 2, Μήλας 9, Νικητάκης 2, Μαντέλλος 18 (2), Σκαλάιος 2, Μότσο 22, Τζώρτζης 7 (1), Γιαχνάκης, Γκαμπέλης 15 (2), Αποστολάκης 4.

Ακαδημία BC ( Zήσης Kαψάλης): Ανωμεριανάκης 6, Καρακεσίσογλου 2,Μανετάκης 18 (2), Δάσκαλος 11, Κωνσταντινίδης 12 (1), Πετράκης 3(1), Θεοδωρής Ν. 2, Καψαλάκης Μ. 7(1)