Έπαιξε όσο έπρεπε και κέρδισε η Ακαδημία

Για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ των Ανδρών, η Ακαδημία Ρεθύμνου υποδέχτηκε την Άσκηση και νίκησε με 59-49, μένοντας ζωντανή για την θέση της τετράδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με πολλά λάθη και την Άσκηση να προηγείται στις αρχές του παιχνιδιού με 0-4. Στη συνέχεια η άμυνα της Ακαδημίας έσφιξε, και ξεκίνησε να τρέχει με αποτέλεσμα στο 5' να προηγείται με 7-4, ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Καψαλάκη Μ. πήρε προβάδισμα 6 πόντων με 10-4. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 12-4.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι των φιλοξενούμενων οι οποίοι προσπάθησαν να δώσουν ένα πιο γρήγορο ρυθμό στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε μια διαφορά και στο 15' το σκορ ήταν 16-11. Το 5'με τρίποντο έδωσε διψήφια διαφορά (21-11) και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με +14 (28-14).

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισαν οι '' κουκουβάγιες'' τον ίδιο ρυθμό, όπως ανέβασαν και τη διαφορά με τρίποντα και συνεχόμενα κλεψίματα και καλές άμυνες. Έτσι λοιπόν ο Πριναράκης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +17 (38-21) στο 25' αλλά η πίεση της Άσκησης και 3 συνεχομένα λάθη που οδήγησαν σε καλάθι έριξαν την διαφορά στους 11 πόντους (40-29). Άν και έριξαν οι φιλοξενούμενοι την διαφορά με ένα αντιαθλητικό και ένα κλέψιμο αυτή ανέβηκε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο +14 (49-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άσκηση δεν είχε δυνάμεις για να μπει ξανά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η ομάδα μας να κυριαρχήσει παίζοντας ομαδικό μπάσκετ ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (55-38) και τελικά νίκησε με 59- 49.

Πριν από τo τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του σπουδαίου μπασκετανθρώπου της Κρήτης, Νίκου Τούλη.

Τα δεκάλεπτα 12-4, 28-14, 49-35, 59-49

Ακαδημία Β.C. ( Παπαδογιαννάκης): Καψαλάκης Δ. 6, Δουλγεράκης 6, Σειραγάκης, Καρακεσισόγλου, Βασιλείου 7, Τερζάκης 8, Γιάννης 13, Πριναράκης 6(2), Καψαλάκης Μ. 6(2), Χανιωτάκης, Σαρειδάκης 7(1), Σαμιώτης

Άσκηση (Καλεμάκης): Καλυβιώτης 9, Στάντζος 2, Καφτάνης 7, Τσιλογεωργής, Μύλωνας, Σαριδάκης 3, Νούμερπούλος 12, Γεωργιάδης, Μητκούτσης 6(1), Τζανής 4, Κουχιαδάκης 2, Γιανναδάκης 4