Ήττα στις λεπτομέρειες για τους παίδες

Μετά ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι παίδες μας δε τα κατάφεραν, χάνοντας στις λεπτομέρειες, στο ντέρμπι κορυφής από τον ΑΟΚ με 57-54, μένοντας έτσι στην 2η θέση του ομίλου τους.

Το ματς κρίθηκε από ένα χαμένο τρίποντο στην εκπνοη που θα έστελνε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Παρόλο αυτά, η ομάδα μας στο 2ο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα της παιχνίδια, ιδιαίτερα στην άμυνα και έφτασε κοντά σε μια νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο, αποδεικνυοντας ότι η ήττα με μεγάλη διαφορά που υπέστη στον πρώτο γύρο ήταν θέμα μέρας και συγκυριών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παιρνουν το πάνω χέρι και με αιχμές του δόρατος, τον Δουγαλη κυρίως αλλά και τον Καλλιπολιτη να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-24.

Παρόλο την εμφανή βελτίωση στην άμυνα μας στο 3ο δεκάλεπτο και τον περιορισμό των δύο αυτών παικτών, δε μπορέσαμε να το εξαργυρωσουμε στην επίθεση μιας και η αστοχία μας στα σουτ κυριως και λιγότερο στις βολες, μας κράτησε πίσω στο σκορ με 52-40.

Η δ' περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο για την ομάδα μας, μιας και με την εκπληκτική άμυνα μας, η οποία δέχτηκε μόλις 2 πόντους μέχρι και ένα σχεδόν λεπτό πριν το τέλος, φτάσαμε σε απόσταση αναπνοής(54-51) αλλά εκεί ένα τρίποντο του Δουγαλη έκανε το σκορ 57-51.

Στην επόμενη επίθεση ένα καλαθι και φάουλ του Σαμιώτη έφερε το παιχνίδι στο 57-54 και στο τέλος με 2 χαμένες βολες του Καλλιπολιτη και ένα άστοχο τρίποντο, με καλές προϋποθέσεις στη λήξη του ματς απο τον Γερανασταση, δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με αποτέλεσμα να υποστούμε την 3η φετινή μας ήττα.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την εμφάνιση τους.

Δεκαλεπτα: 19-13, 35-24, 52-40, 57-54

ΑΟΚ(Ρούσσος) : Μαρδακης, Βεγλιρης, Παληογιαννης, Τανασιγιεβιτς, Παπαδακης, Πετρακης, Πατερακης 7, Καλλιπολιτης 17(1) Λεβεντακης, Λιονακης, Γυπαρακης 4, Δουγαλης 29(1)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ρ. (Καισαρης) : Καψαλακης 7(1), Δεβερακης, Θεοδωρης 15(1), Χανιωτακης 14(1), Σηφακακης, Λιουδάκης, Γεραναστασης 10(1), Σαμιώτης 8, Γιοβανοβιτς