Νίκησε την Πεδιάδα και έκλεισε όμορφα την χρονιά η Ακαδημία

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ η Ακαδημία μας υποδέχτηκε την ομάδα της Πεδιάδας στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» για το τελευταίο παιχνίδι του 2022 και πανηγύρισε τη νίκη με 60-57.

Δύο πρόσωπα έδειξε στο σημερινό παιχνίδι η Ακαδημία αφού αν και στο πρώτο έλεγχε πλήρως τον ρυθμό και είχε διαφορά +12 πόντων απο την Πεδιάδα, στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε να μένει απο δυνάμεις σε ένα dejavu του αγώνα με την Μεσσαρά που αυτή τη φορά είχε ευτυχισμένο τέλος.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό καθώς προηγηθήκε με 12-0 στο 5' η Ακαδημία, ενώ οδήγησε πολλές λανθασμένες αποφάσεις τους αντιπάλους, ενώ στην επίθεση η μπάλα κυκλοφορούσε σωστά, οι παίκτες μας πήγαν σε πολλά ντράιβ, ενώ ήταν εύστοχοι και απο τις βολές με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 17-6.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες ενώ οδηγήθηκαν σε αρκετά λάθη στην επίθεση αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά (24-8) και το τέλος του ημιχρόνου με 31-19.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά αφού η Πεδιάδα έτρεξε ένα 0-6 και έφτασε να είναι στο -6 (31-25) αφού οι βεβιασμένες ενώ στο 25' οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (31-33) κάνοντας απο το

31-17 ένα σερί 16-0. Η ομάδα μας αντέδρασε πέρασε με 39-36 αλλά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο (39-39).

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να εναλάσσεται αφού στο 35ο λεπτό η Ακαδημία είχε προβάδισμα ενός πόντου (47-46) με δυνατές άμυνες και πολύ πάθος. Δύομιση λεπτά πριν το τέλος η Ακαδημία πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων (56-50) αλλά ένα καλάθι στου Σειραγάκη 30 δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 58-54 αλλά ένα τρίποντο έφερε τον αγώνα για ακόμη μια φορά στον πόντο. Στην επαναφορά έγινε λάθος, οι φιλοξενούμενοι είχαν όλη την επίθεση στο τέλος για να πάρουν τη νίκη αλλά μια καλή άμυνα έκρινε το παιχνίδι με το τελικό 60-57 να στέλνει την ομάδα μας για χαρούμενες γιορτές.

Ακαδημία Ρ.(Παπαδογιαννάκης): Δουλγεράκης 5(1), Πριναράκης 5(1), Καρακεσισόγλου, Καψαλάκης Δ. 2, Καψαλάκης Ε., Τερζάκης 8(2), Ξυνός 2, Γεραναστάσης, Γιάννης 2, Mακρογιάννης, Σαριδάκης 22(2), Σειραγάκης 14(1)

Πεδιάδα (Κομίλης): Πλύτσης 13(3), Καλογεράκης, Φουκάκης, Βλάχος 6, Φωτάκης 11(1), Κουκουλάκης, Τσαφαντάκης 19(3), Φανουράκης, Ανυφαντάκης 8, Τρνινής

Τα Δεκάλεπτα: 17-6, 31-19, 39-39, 60-57