«Λύγισε» απο τις απουσίες, τα φάουλ και την κούραση

H ομάδα μας υποδέχτηκε την Μεσσαρά στο κλειστό γυμναστήριο«Μελίνα Μερκούρη» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ, γνωρίζωντας την ήττα με 55-61.

Με τις απουσίες των Σειραγάκη και Γιάννη, η ομάδα μας πήρε στην αποστολή πολλά νέα πρόσωπα και αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι ότι σε αυτή βρισκόντουσαν 2 έφηβοι, 2 απο το παιδικό και ένας απο του Παμπαίδες, δείχνοντας για ακόμη μία φορά την καλή δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομών μας.

Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 5-0 αφού η ομάδα πήγε μέσα απο την κυκλοφορία κοντά στο καλάθι και κέρδιζε βολές. Στη συνέχεια η ομάδα μας συνέχιζε να παίζει ασφυκτική άμυνα, οδηγώντας τους αντιπάλους σε κακές επιθέσεις, ενώ επιθετικά ξεκίνησε να βρίσκει ρυθμό και απο το τρίποντο, κάνοντας το 14-1 και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μας βρήκε μπροστά στο σκορ με 16-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μεσσαρά ξεκίνησε να σκοράρει και κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (19-13) και αργότερα σε 24-19, κάνοντας το coach Παπαδογιάννη να καλέσει time out. Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, ενώ ούτε οι βολές δεν έμπαιναν με αποτλέσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο (26-26).

Άλλο ένα πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε στο πρώτο μερος ήταν τα φάουλ, καθώς πολλοί παίκτες χρεώθηκαν εύκολα με φάουλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κούραση και η αστοχία δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να μπορέσει να χτίσει ένα σερί και σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν και σουτ τριών πόντων πήραν το προβάδισμα (35-41). Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη, με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και έτσι η διαφορά πήγε στο + 10 για την Μεσσαρά (39-49).

Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν επέτρεπαν στην Ακαδημία να απειλήσει με την διαφορά σταθεα στους 10 για τους φιλοξενούμενους (43-53). Ένα 5-0 σερί έφερα την διαφορά στο -5 (48-53) αλλά και πάλι η κούραση στη επίθεση σε συνδυασμό με κάποια τυχερά σουτ απο τους παίκτες της Μεσσαρά επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ήταν και αυτά που στο τέλος με την διαφορά στους 6 πόντους έκριναν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-6,26-26, 39-49, 55-61

Ακαδημία(Παπαδογιαννάκης):Δουλγεράκης 27 (3), Μπιρλιράκης 5(1), Πριναράκης 4, Καρακεσισόγλου 2, Καψαλάκης Δ. 7, Κατράκης, Τερζάκης 4, Ξυνός 3(1), Ξενίδης, Κατράκης, Γεραναστάσης 3(1), Σαμιώτης, Σκανδαλάκης

Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 5, Φραγκίσκος 6, Διαλεκτάκης, Κατσαπρακάκης 13 (2), Μακράκης 7, Χαραλαμπάκης 4, Στεφανουδάκης 12(1), Ηρακλής 7(1), Αγγελιδάκης 7