Επιστρέφει με μεγάλο διπλό η ομάδα μας

Μεγάλο διπλό για την ομάδα μας η οποία κατάφερε να επιστρέψει απο το Ηράκλειο με εκτός έδρας νίκη, καθώς νίκησε στο κλειστό της Αλικαρνασσού την ΑΣΚΗΣΗ με 59-62.
Η Ακαδημία ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, καθώς το χαμηλό τέμπο ευνοούσε τους γηπεδούχους, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 16-8 και το τέλος του πρώτο ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με μόλις 4 πόντους(29-25) στην επανάληψη όλα άλλαξαν.

Δουλγεράκης, με Σειραγάκη και Γιάννη βγήκαν μπροστά με αποτέλεσμα η να αλλάξει ο ρυθμός και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να μας βρει μπροστά με 44-48.

Στην τελευταία περίοδο η Ακαδημία συνέχιζε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού και μάλιστα η τελική διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη, αν στο τέλος οι παίκτες της ΑΣΚΗΣΗΣ δεν ευστοχούσαν σε κάποια τυχερά σουτ.

Το τελικό 59-62 χάρισε μια μεγάλη και προπαντώς ψυχολογική νίκη για την ομάδα μας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ακαδημία (Κατσουλάκης):Kαψαλάκης Ε, Ξυνός, Πριναράκης 2, Καψαλάκης Δ. 3, Τερζάκης 3, Καρακεσισόγλου 2, Δουλγεράκης 28(2), Μπιρλιράκης, Σειραγάκης 12, Ιωάννης 12, Θεοδωρής
Τα δεκάλεπτα: 16-8, 29-25, 44-48, 59-62