ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Ήττα για την ομάδα μας απόψε στο τοπικό ντέρμπι από το Ρέθυμνο με 48-67(19-37) για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τους Μαραυγακη και Τσαρουχα προηγήθηκαν στο τέλος του 10-16.

Η ομάδα μας ήταν μέσα στο πλάνο της αμυντικά και στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η άνοδος του Κουμουλου και η αστοχία στις επιθέσεις μας, εξαιτίας και της καλής άμυνας του Ρεθύμνου, αλλά ακόμα και η αστοχία στις ελεύθερες βολες με 3/11, οδήγησαν στην αύξηση της διαφοράς που έφτασε στο 19-37 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά βάζοντας στην επιθετική εξίσωση και άλλους παίκτες φτάνοντας στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο 30-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκαλεπτο, η ομάδα μας έβγαλε μια κάποια αντίδραση, βελτιώνοντας κατά πολύ την άμυνα της και με ένα σερί 18-5, μάζεψε κάπως την διαφορά μειώνοντας σε 48-62 και απλά δεχόμενη 5 πόντους στα τελευταία λεπτά, έφτασε στην ήττα με το τελικό 48-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 19-37, 30-57, 48-67.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Κυδωνάκης, Πριναράκης, Φοβάκης, Σαρειδάκης 18(3), Τερζάκης 8(2), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 5(1), Ξενίδης, Τζαγκαρούλης 2, Σειραγάκης 13, Γιάννης 2, Διγενής.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Δημήτρης Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 5(1), Κούμουλος 12(3), Καραβάνης 1, Μαραυγάκης 11(2), Κωνσταντινίδης 10(2), Τσαρουχάς 12(2), Ζουμπουλάκης 4, Τσιάτσιος 10, Ασμαργιαννάκης, Φωτάκης 2, Πεδιαδίτης.