ΤΗΝ ΠΡΟΔΩΣΕ Η ΕΠΙΘΕΣΗ

Σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι οι "πορτοκαλί" έδωσαν ρεσιτάλ...αστοχίας! Εμφανώς επηρεασμένοι από την διακοπή του πρωταθλήματος αλλά και από την ξαφνική απουσία του αρχηγού τους, οι κουκουβάγιες πάλεψαν αλλά  δεν τα κατάφεραν απέναντι σε μία πιο "φρέσκια" ομάδα.

Έτσι λοιπόν γνώρισαν την ήττα από τον Κύδωνα στα Χανιά με 48-41(27-18 ημ.) υποχωρώντας αισθητά στον βαθμολογικό πίνακα και δυσκολευοντας έτσι την υπόθεση πρώτη τετράδα.

Πάρα την απουσία της τελευταίας στιγμής του αρχηγού μας Μάρκου Δουλγεράκη, η ομάδα μας ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι έχοντας από κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κύδων ανέβασε την απόδοση του παίρνοντας και μια διαφορά 12 πόντων, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο +9 (27-18)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας προσπάθησε περισσότερο και κατάφερε να μειώσει και στους 6 πόντους αλλά λίγο η αστοχία, λίγο οι τραυματισμοί των Τερζάκη και Σειραγάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο μας οδήγησαν στην τρίτη φετινή μας ήττα.

Δεκάλεπτα: 15-14, 12-04, 05-07, 16-16

ΚΥΔΩΝ(Λεκακος) :Βομβολακης 5, Χολεβας, Ρεκκας Βεντηρης 11, Κωνσταντοπουλος 12, Μπορετος 2, Δράκος, Μανώλης 9(1), Χατζακης, Γεγιτσιδης 4(1), Φρυδακης, Λουκακης 2, Χασακης Μαχος 3

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης): Σαρβανίδης, Μπιρλιράκης 3, Φοβάκης, Σαρειδάκης 14(1), Τερζάκης, Παπαδάκης 2, Θεοδωρής, Σειραγάκης 7(1), Γιάννης 4, Κυδωνάκης, Καρακεσίσογλου, Πριναράκης 11(3)