ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας μιας και στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ επικράτησε της ουραγού ΠΕΔΙΑΔΑΣ στο ''Μελίνα Μερκούρη'' με 55-44(24-15) διατηρώντας έτσι την δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τους διώκτες της.

Το παιχνίδι ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά και χαρακτηριστηκε από την μεγάλη αστοχία των ομάδων στα σουτ τριών πόντων και βολών.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, ξεκίνησε άσχημα απο το σημείο των τριών πόντων όπου και είχε 0/4 με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι σε απόλυτη ισοροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες και ισόπαλο (6-6).

Η αστοχία στα σουτ συνεχίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο μιας και η ομάδα μας ηταν εκτός ρυθμού στην επίθεση, εξαιτίας των σημαντικών απουσιών που είχε(χωρίς Σειραγάκη, Σκανδαλη και Σαρειδακη) με την ΠΕΔΙΑΔΑ να εκμεταλεύεται την κατάσταση αυτή και να προηγείται με 6-9 αλλά στο τέλος οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση να τρέξει αλλά η αστοχία του τριπόντου μεταφέρθηκε στις βόλες με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει μεγάλο προβάδισμα και οι φιλοξενούμενοι να είναι κοντά στο σκορ 16-14.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Παπαδογιαννάκη έκαναν ''πάρτι'' κάτω απο το καλάθι της Πεδιάδας κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με +9 διαφορά (24-15).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη όρεξη για να γυρίσουν τον αγώνα, μας πίεσαν με καλές άμυνες και κατάφεραν να μειώσουν σε 30-26 εκμεταλλευομενοι την αστοχία μας απο το τρίποντο αλλά και τα πολλά λάθη στην επίθεση.

Ένα τρίποντο του Φοβάκη που μας ξεκόλλησε έφερε ξανά την διαφορά στο +9, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 35-26.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όπως έγινε και στα προηγούμενα τρία η Πεδιάδα μπήκε πιο δυνατά και με καλάθι και φάουλ έριξε την διαφορά στους 4 πόντους (37-33).

Και ενώ όλα έδειχναν ρευστά, ο αρχηγός μας Μάρκος Δουλγεράκης ''πήρε φωτιά'' και με τρία τρίποντα ανέβασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (51-39), κρίνοντας έτσι τον αγώνα εξασφαλίζοντας μας την νίκη για την ομάδα μας με 55-44.

Δεκάλεπτα : 10-10, 24-15, 35-26, 55-44

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης): Μπιρλιράκης 2, Πριναράκης 5 (1), Χριστοδουλακης 2 , Φοβάκης 9, Τερζάκης 8 (2), Δουλγεράκης 15(3) Γιάννης 9, Κυδωνάκης, Καρακεσισόγλου, Παπαδάκης 2, Μακρογιάννης 1, Σαρβανιδης 2

ΠΕΔΙΑΔΑ(Κριμιλης): Βλάχος Ν. 17(1), Βλάχος Κ. 2, Κουκουλακης, Πελεκακης 1, Μπαμπιολακης 3, Ανυφαντακης 14, Φουκακης 2, Φωτακης 2, Μαρκοδημητρακης 2, Τσαφαντακης 1, Κρητικακης, Δεδες