Έχασε την συγκέντρωση της και τον αγώνα η Ακαδημία

Για την 14η αγωνιστική η Ακαδημία υποδέχτηκε τον Άγιο Νικόλαο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και γνώρισε την ήττα με 56-60.

Οι δύο ομάδες θέλανε τη νίκη για  να συνεχίσουν να κυνηγάνε με μεγαλύτερες αξιώσεις την τετράδα αλλά δυστυχώς αν και προηγηθήκαμε στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με +7 (51-44) στο τέλος χάσαμε την συγκέντρωση που υπήρχε, ενώ στην τελευταία φάση με το σκορ στο 56-58, υπήρξαν εντονότατες διαμαρτυρίες για φάουλ πάνω στον Σειραγάκη το οποίο δεν δόθηκε με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Η Ακαδημία ξεκίνησε κάπως νευρικά στα πρώτα λεπτά τόσο σε άμυνα, όσο και επίθεση, αλλά με τον Πριναράκη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα προηγήθηκε με 8-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια προστέθηκαν στην επίθεση ο Σειραγάκης με τον Τερζάκη και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία πήραμε ένα προβάδισμα 7 πόντων (16-9). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα 0-4 προς το τέλος και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ευστοχούν απο το σημείο του τριπόντου και αλλά τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα, να ευστοχούν σε πολλά σουτ και κάποια προς το τέλος των επιθέσεων και έτσι πήραν ένα προβάδισμα με 3 πόντους (26-29) και το πρώτο ήμιχρονο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενος με ένα πόντο 30-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον αγώνα, προηγήθηκαν με 31-36 έχοντας και ευστοχία αλλά σιγά σιγα

ξεκινήσαμε να βάζουμε πόντους προηγηθήκαμε με 39-37 αλλά τότε οι κακές αποφάσεις στην επίθεση με τα χαμένα αμυντικά ριπάουντ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Άγιο Νικόλαο με 42-44 στο τέλους του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλετο ο Σειραγάκης ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στην Ακαδημία, ενώ ο Βασιλείου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και λίγο αργότερα ο Σειραγάκης και πάλι ευστόχησε ξανά σε τρίποντα και έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (51-44). Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν να είναι πίσω με ένα καλάθι( 53-51) αλλά ο Δουλγεράκης πέτυχε σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο στα 3 λεπτά πριν απο τη λήξη, αλλά σε εκείνο το σημείο οι ''κουκουβάγιες'' έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και σε λιγότερο απο ένα λεπτό βρέθηκαν με έναν ποντο πίσω (56-57). Όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση όταν και έγινε φάουλ πάνω στον Σειραγάκη, οι διαιτητές δεν το σφύριξαν, χρέωσαν με τεχνική ποινή τον πάγκο μας, και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 16-13, 30-31, 42-44, 56-60

Ακαδημία Ρ. (Παπαδογιαννάκης):Καψαλάκης, Σειραγάκης 19 (2), Καρακεσισόγλου, Βασιλείου 5, Τερζάκης 8, Γιάννης 2, Πριναράκης 14(3), Δουλγεράκης 8(1), Μπιρλιράκης, Θεοδωρής, Καψαλάκης Μ., Γεραναστάσης

Άγιος Νικόλαος(Μουλιανιτάκης):Σταυρακάκης 7, Στρατάκης, Μουλιανιτάκης, Παντουβάκης,Νικητάκης 7, Μαντέλλος 26(5), Σκαλασός 2, Μήλας 11, Μαυροειδής, Γκαμπέλης 4, Γιαπιτζάκης,Αποστολάκης 3(1)