ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Η προέλαση της ομάδας μας στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζεται, μιας και πριν από λίγο επικράτησε, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, με 59-46(37-24) επί του Ηροδότου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παραμένοντας έτσι για μια εβδομάδα ακόμα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με πατημένο το γκάζι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και με αιχμές του δόρατος τους Σαρειδάκη, Δουλγεράκη και Σειραγάκη προηγήθηκε με 20-14 στη λήξη του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία μας ήταν ολοκληρωτική, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις από όλους τους παίκτες στην επίθεση, πήγαμε στα αποδυτήρια με μια διαφορά δεκατριών πόντων.(37-24)

Στο τρίτο δεκάλεπτο πάρα το zone press που εφάρμοσαν οι φιλοξενούμενοι, η ομάδα μας βρήκε τις λύσεις και με συνεχόμενα καλάθια έφτασε την διαφορά στους 20 πόντους(50-30)

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον coach Παπαδογιαννακη να χρησιμοποιεί όλους  τους παίκτες και η νίκη μας σφραγιστηκε με μια βολή του έφηβου Ξενίδη γράφοντας το τελικό 59-46.

Δεκάλεπτα : 20-14, 17-10, 13-06, 09-16

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης) Μπιρλιρακης 3(1), Σαρβανιδης, Φοβάκης 5(1), Σαρειδάκης 15(2), Τερζάκης 4, Δουλγεράκης 12(2), Ξενίδης 1, Πριναράκης 3, Σειραγάκης 9(1), Γιάννης 5, Κυδωνακης 2

ΗΡΟΔΟΤΟΣ(Μαυροπουλος) Κάναβακης, Λυριντζακης 3, Γκουτσιδης 8, Πέτρου 9, Νιχλος 9 Τζανης, Ζαρκος, Ευθυμίου 9, Ξενάκης 2, Χριστοδουλακης 2, Πουλιος 1, Γκεγκα 3,