ΤΟΥΣ...ΚΑΨΑΛΙΣΕ

Σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα και μετά από 5λεπτη παράταση, η ομάδα μας με καλάθι του νεαρού Δημήτρη Καψαλακη στην λήξη της, έκανε το 3/3 νικώντας πριν από λίγο στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη την ομάδα του ΚΥΔΩΝΑ με 56-53(22-23 ημίχρονο, 45-45 κ. αγώνας) για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από την αποβολή του προπονητή μας Παπαδογιαννακη Γιώργου δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου για έντονη διαμαρτυρία προς την διαιτητή κυρία Λελεδακη.

Όπως φαίνεται από το φύλλο αγώνα, η συγκεκριμένη ρέφερι δεν είχε καμία αίσθηση του τι έγινε στην τελευταία φάση πριν το time out που είχε ζητηθεί. Συγκεκριμένα η μπάλα είχε βγει από τα χέρια του παίκτη μας Σειραγάκη Μανθου κάτω από το καλάθι μας και την έδωσε στην κατοχή μας.

Όταν μπήκαν οι ομάδες πάλι στο παρκέ, μετά το time out, ο προπονητής μας τη ρώτησε γιατί γίνεται η επαναφορά από το πλάι και εκείνη απάντησε με ειρωνικό ύφος ότι ακυρώθηκε το καλάθι και δόθηκαν βήματα με αποτέλεσμα την έκρηξη του προπονητή μας και τις φωνές απέναντι της με αποτέλεσμα την αποβολή του και την καθοδήγηση από τον βοηθό του Κατσουλακη Γιάννη για όλο τον υπόλοιπο αγώνα.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος τώρα, η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και ψύχραιμα και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλεπτου είχαν περάσει μπροστά με 10-11.

Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με αποτέλεσμα η ομάδα του Κυδωνα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 23-22.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας πολύ καλή και δυνατή άμυνα και με την συμβολή των Σειραγάκη και Γιάννη στην επίθεση ξέφυγε μέχρι και 8 πόντους(36-28) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα μας κρατουσε αυτή την πολύτιμη διαφορά των 4-5 πόντων όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 39-39 μπαίνοντας πλέον στο τελευταιο 3λεπτο του παιχνιδιού.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο αρχηγός μας ο Μάρκος Δουλγεράκης και με 2 τρίποντα μας έδωσε αέρα 6 πόντων που όμως δε μπορέσαμε να το κρατήσουμε μιας και οι φιλοξενούμενοι με 2 βολες του Γεγιτσιδη ισοφαρισαν σε 45-45 και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν και το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση αλλά η ομάδα μας έβγαλε την άμυνα και πήγαμε έτσι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση ένα τρίποντο του Τερζάκη, άλλο ένα του Πριναράκη και δύο βολες του Γιάννη χωρίς απάντηση από τον Κυδωνα, πήγαν το ματς στο 53-45 και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάρουμε το παιχνίδι, κάποια αβίαστα λάθη και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στον Πενταρη με 2 καλάθια και 2 βολες του Κουζουλακη και άλλες δύο νωρίτερα του Χολεβα να πάνε το ματς στην ισοπαλία 3,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Με την επιστροφή από το time out της ομάδας μας, ο Δημήτρης Καψαλακης με ένα απίστευτο τρίποντο στη λήξη έδωσε την πολύτιμη νίκη και παράλληλα το δικαίωμα να συνεχίσουμε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 10-11, 12-12, 14-08, 09-14, 11-08(παράταση)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννακης, Κατσουλακης): Καψαλακης Ε., Πριναράκης 7(2), Καψαλακης Δ. 9(1), Τερζάκης 6(2), Καρακεσισογλου, Δουλγεράκης 10(3), Μπιρλιρακης, Σαρβανιδης, Σειραγάκης 14, Γιάννης 10(1), Θεοδωρης

ΚΥΔΩΝ(Λεκακος): Κικιδης, Κουζουλακης 9(1), Καλογήρου, Κυριακίδης 7(1), Καρακος 3, Γεγιτσιδης 7, Μπορετος, Πενταρης 12, Χολεβας 11, Μαυρεδακης, Μαχος 2, Χατζακης 2